Strona głównaStruktura organizacyjnaDział Animacji i Edukacji Kulturalnej

Dział Animacji i Edukacji Kulturalnej

Kierownik działu
Marcin Janaszek

 • tel. 41 36 55 141
 • e-mail: mjanaszek@wdk-kielce.pl 

Zastępca kierownika działu
Karolina Opałko

 • tel. 41 36 55 104
 • e-mail: k.opalko@wdk-kielce.pl 

 

Anna Czubek - młodszy instruktor ds. edukacji kulturalnej 

 • telefon_ico 41 36 55 142   

Justyna Jopek - instruktor ds. edukacji kulturalnej 

 • telefon_ico 41 36 55 142   telefon_ico 604 680 760 (do 16.00)

Małgorzata Kaczmarek - główny instruktor ds. organizacji imprez 

 • telefon_ico 41 36 55 140 

Bernadetta Kobyłecka - instruktor ds. edukacji kulturalnej 

 • telefon_ico 41 36 55 142

Aleksandra Kwapisz - starszy instruktor ds. edukacji kulturalnej, prowadzi Szkołę Tańca CHARLESTON 

 • telefon_ico 698 655 680  telefon_ico 516 959 546

Tomasz Irski - główny instruktor ds. edukacji kulturalnej, prowadzi Teatr Plastyczny SEN

 • telefon_ico 41 36 55 140, e-mail: t.irski@wdk-kielce.pl

Radosław Pach - młodszy instruktor ds. edukacji kulturalnej, prowadzi Studio Wokalne WDK

 • telefon_ico 41 36 55 142

Lech Sulimierski - aktor, prowadzi Studio Teatralne działające przy WDK

 • telefon_ico 885 034 649  telefon_ico 888 238 827

 

Dział Animacji i Edukacji Kulturalnej prowadzi szeroko rozumianą edukację kulturalną adresowaną do szerokiego kręgu odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Najbardziej prestiżową imprezą organizowaną przez Dział Animacji i Edukacji Kulturalnej jest Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych im. Henryka Morysa. Festiwal ten zdobywa coraz większą renomę w kraju i za granicą. Świadczy o tym udział najlepszych solistów polskich oraz czołówki dziecięcych i młodzieżowych piosenkarzy z takich państw jak - Rosja, Ukraina, Litwa, Estonia, Łotwa, Białoruś, Kazachstan i Mołdawia. Bardzo istotną formą pracy Działu Animacji i Edukacji Kulturalnej jest realizacja dużych widowisk i spektakli, łączących różne dziedziny sztuki estradowej i scenicznej. Dział Animacji i Edukacji Kulturalnej jest także organizatorem wielu cyklicznych imprez, konkursów, festiwali i przeglądów o zasięgu ogólnopolskim i wojewódzkim.

Dział Animacji i Edukacji Kulturalnej opiekuje się również dziecięcymi zespołami tanecznymi, które mogą poszczycić się wieloma sukcesami i udziałem w licznych prestiżowych imprezach. Zespoły te to "Trzpioty", "eMKa dance" i Klub Tańca Towarzyskiego "Charleston".

Szczególną formą pracy jest działalność Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Prowadzi on terapie poprzez sztukę w grupie osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W klubie prowadzone są m.in. zajęcia o profilu plastycznym, połączone z odbywającymi się co roku warsztatami plenerowymi w Bocheńcu, a także zajęcia umuzykalniające i taneczne. Wizytówką pracy z młodzieżą niepełnosprawną jest działalność estradowa Zespołu Inscenizacji Tanecznej "Uśmiech". Zespół ten ma na swoim koncie wiele osiągnięć i prestiżowych nagród, otrzymanych m.in. na zagranicznych festiwalach i przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych w Moskwie, Kijowie i we Lwowie.

Dział Animacji i Edukacji Kulturalnej organizuje również imprezy na zlecenie firm, instytucji, zakładów pracy, a także jednostek samorządowych. Przykładem tego typu imprez są festyny, widowiska plenerowe, spotkania integracyjne, czy też zabawy choinkowe dla dzieci.

 

Zespół tworzą:

Marcin Janaszek

M.Janaszek foto

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzyk, dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, producent programów, redaktor, animator kultury. Już w czasie studiów współpracował z Radiem ZET i TVP w Warszawie, z Teatrem Wielkim, Warszawską Operą Kameralną, Filharmonią Narodową (brał udział w wyjazdach koncertowych pod kierownictwem Krzysztofa Pendereckiego do Izraela, Krzysztofa Zanussiego do Palermo, Yehudi Menuhina do Niemiec i w wielu wielu innych).
Przez lata był związany z czołowymi stacjami radiowymi i telewizyjnymi regionu – z Radiem Kielce, Radiem „TAK”, POLSAT-em O. Kielce, Radiem „FAMA”. Jest współtwórcą wielu projektów scenicznych i antenowych, autorem programów, muzyki i tekstów. W październiku 2012 roku dołączył do zespołu WDK.

Tomasz Irski

T.Irski foto 2012

Absolwent Akademii Świętokrzyskiej, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalności grafika warsztatowa. Ukończył III stopnie kursu Polskiego Języka Migowego.
Związany z WDK od 2001 r. Animator kultury, twórca wielu konkursów plastycznych oraz muzycznych o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Twórca i założyciel Koła Miłośników Historii Sztuki, pomysłodawca ogólnopolskich kiermaszów rzemiosła artystycznego.  Założyciel i opiekun artystyczny Teatru Plastycznego SEN zrzeszającego głuchoniemych aktorów. Dotychczas grupa otrzymała Nagrodę III Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za upowszechnianie kultury w środowisku osób niesłyszących oraz Świętokrzyską Nagrodę Kultury 2016 za działalność na rzecz zwiększania dostępu do kultury dla osób niesłyszących.  
W roku 2016 stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony za pracę na rzecz kultury nagrodą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydenta Miasta Kielce. 
Od najmłodszych lat miłośnik sztuki i meloman.

Małgorzata Kaczmarek

G. Kaczmarek foto OK

Absolwentka Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach (inżynier mechanik) i studiów podyplomowych o specjalności zarządzanie kulturą na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Menedżer kultury, impresario z blisko 30-letnim doświadczeniem. Swoją działalność rozpoczęła od organizowania imprez kulturalnych dla środowiska studenckiego (Studenckie Przedwiośnia Kulturalne, Juwenalia, Międzynarodowy Tydzień Studenta, Ogólnopolski Przegląd Teatrów „START”, maratony filmowe itp.). Była m.in. kierownikiem programowym Festiwalu „Fama”, sekretarzem Krajowej Rady Kultury ZSP, dyrektorem Akademickiego Biura Kultury i Sztuki „Alma-Art” O. Kielce. W ramach „Alma-Art” prowadziła działalność gospodarczą, organizując m.in.: Wybory Miss Ziemi Kieleckiej i trasy koncertowe kabaretu „Pigwa Show”.
Od 1991 r. prowadzi własną agencję artystyczną. Zorganizowała wiele dużych imprez artystycznych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Od 1993 r. reprezentuje interesy Kabaretu „Pirania”. 
W WDK pracuje od blisko 4 lat – najpierw jako kierownik Portalu Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego, w sierpniu 2012 roku przyjęła nowe obowiązki w Impresariacie WDK.

Aleksandra Kwapisz

Ola Kwapisz fota OK

Od wielu lat związana z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, nauczyciel tańca z 30-letnim doświadczeniem. Współzałożyciel, współwłaściciel Szkoły Tańca CHARLESTON, aktualnie będącej jednostką artystyczną WDK. Jako jedna z pierwszych promowała taniec towarzyski w Kielcach, organizując lekcje tańca dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także konkursy, w tym wielkie międzynarodowe turnieje tańca z udziałem najlepszych par oraz wybitnych nauczycieli i sędziów tańca z całego świata. Spod jej skrzydeł wyszli mistrzowie Polski par zawodowych i amatorskich, wicemistrz Kanady, mistrzowie Polski w disco solo, disco parach, rock'n'rollu, mambo, lambadzie. Z jej szkoły talentów wywodzi się 90 proc. nauczycieli tańca towarzyskiego działających w regionie świętokrzyskim. Współpracuje z najlepszymi szkołami i trenerami z Polski i świata.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 83
Realizacja nbStudio