Strona głównaInformacje o WDKLokalizacja WDK

Lokalizacja WDK

 Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego
Adres i dane :
Kielce, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2, 225-033 KIELCE
telefon: centrala (041) 365 51 00, sekretariat (041) 365 51 01
fax: (041) 361 83 81
e-mail: wdk@wdk-kielce.pl
NIP: 657-19-09-066
REGON: 2911519
nr rejestru: RIK -6/92


Budynek zlokalizowany jest na działkach w obrębie 23 o nr 15/3, 15/5, 15/6 w centrum Kielc.
W najbliższym sąsiedztwie WDK znajdują się :

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego.
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego – Wydział Pedagogiczny i Artystyczny 
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna

 

Kielce są prawie 200-tysięcznym miastem z ponad 900-letnią historią. Stanowią centrum turystyczne dla najstarszych w Europie Gór Świętokrzyskich, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a także Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.


Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta. Z dworca PKP dojechać można trzema liniami autobusowymi (34, 41, 44.)

Poniższa mapka przedstawia miejsce usytuowania siedziby Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach, przy ulicy Ściegiennego 2.

Lokalizacja WDK min

 

Pokaż Wojewódzki Dom Kultury na większej mapie


CHARAKTERYSTYKA REGIONU


Region świętokrzyski położony jest w centralnej Polsce, między Wisłą a Pilicą. W promieniu dwustu kilometrów od stolicy województwa - Kielc znajdują się takie aglomeracje jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Katowice. Dobrze rozwinięta sieć połączeń kolejowych i drogowych stwarza znakomite warunki do szybkiego i wygodnego podróżowania.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Region ma unikatowe wartości przyrodnicze, jest bogaty w różnorodne zabytki i pamiątki historyczne. Do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc należy Łysa Góra z pobenedyktyńskim zespołem klasztornym Świętego Krzyża (XII - XVIII w.) oraz Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Rekomendacji nie wymagają cysterskie zespoły klasztorne w Wąchocku, Koprzywnicy i Jędrzejowie, będące dziś ważnym ogniwem europejskiego szlaku kulturowego, wytyczonego pod auspicjami Rady Europy. Bezcenne są obiekty związane z budownictwem przemysłowym. Przed około 5 tysiącami lat w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego powstała unikatowa w skali świata kopalnia, w której człowiek neolityczny wydobywał krzemień do produkcji swych narzędzi. Na uwagę zasługuje także jeden z największych w Europie ośrodków metalurgii żelaza z czasów imperium rzymskiego. Jego funkcjonowanie można prześledzić zwiedzając Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. Raz w roku, w sierpniu, podczas imprezy plenerowej "Dymarki świętokrzyskie", odbywa się pokaz wytopu żelaza metodą stosowaną przed 2 tysiącami lat.

Góry Świętokrzyskie są jednymi z najstarszych w Europie. Bogactwo lasów Puszczy Jodłowej, czyste wody, jaskinie i grupy skalne stanowią prawdziwy raj dla turystów. Rezerwat przyrody Jaskinia Raj posiada wspaniale zachowaną, barwną szatę naciekową, perły jaskiniowe i inne osobliwości krasu podziemnego. Doskonałe i wartościowe lecznicze wody mineralne oraz korzystny klimat zachęcają do podjęcia kuracji i wypoczynku w zdrojach rejonu Ponidzia. Uzdrowiska Busko-Zdrój oraz Solec-Zdrój są prężnie rozwijającymi się ośrodkami leczniczymi i turystycznymi. Sprzyja temu łagodny klimat, różnorodna baza uzdrowiskowa i hotelowa, bogate złoża wód mineralnych.


CZYNNY WYPOCZYNEK


Region świętokrzyski oferuje zwolennikom czynnego wypoczynku ponad 1000 km pieszych szlaków turystycznych, trasy rowerowe, miejsca do uprawiania sportów wodnych, wspinaczki górskiej, kajakarstwa oraz narciarstwa. Miłośników jeździectwa zapraszają stadniny w Borkowie, Michałowie i Kurozwękach . Liczne zbiorniki wodne utworzone na czystych rzekach, m.in.: w Sielpi, Cedzynie, Chańczy, Golejowie umożliwiają uprawianie żeglarstwa, narciarstwa wodnego i windsurfingu. Gości, którzy zechcą zostać w naszym regionie na dłużej zapraszają wspaniałe hotele, pensjonaty, domy wczasowe i wycieczkowe. Uzupełnieniem bazy hotelowej są dynamicznie rozwijające się gospodarstwa agroturystyczne, oferujące tanie noclegi połączone z interesującą ofertą pobytową.

 

OFERTA KULTURALNA WOJEWÓDZTWA

Świętokrzyskie jest regionem, na terenie którego zachowało się wyjątkowo dużo obiektów zabytkowych o znaczącej wartości historycznej i naukowej. W wielu z nich zlokalizowane zostały ciekawe i często unikatowe w skali kraju, a nawet świata, ekspozycje muzealne. Usytuowane w centrum miasta Muzeum Narodowe z siedzibą w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich prezentuje zabytkowe wnętrza i meble z XVII i XVIII w., galerię malarstwa polskiego i sztuki zdobniczej oraz wystawy czasowe. W oddziałach muzeum, tj.: Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Muzeum Henryk Sienkiewicza w Oblęgorku eksponowane są pamiątki związane z życiem i twórczością pisarzy. W zabytkowym Dworku Laszczyków będącym siedzibą Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach czynne są wystawy etnograficzne, natomiast w Parku Etnograficznym w Tokarni udostępnione są do zwiedzania zabytki ludowego budownictwa drewnianego - od studni i kapliczek, po chałupy, wiatraki, spichlerze oraz eksponaty sztuki ludowej. Muzeum Wsi Kieleckiej jest również organizatorem plenerowych imprez folklorystycznych, obfitujących w pokazy tradycyjnego rękodzieła ludowego oraz prezentacje zespołów artystycznych. Każdego roku w czerwcu na terenie skansenu w Tokarni odbywają się "Wytopki ołowiu", których główną atrakcją jest pokaz wytopu ołowiu dawną metodą.

Pośród placówek cieszących się największym zainteresowaniem i wzbudzających zachwyt wśród najmłodszych znalazło się Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach posiadające w swych bogatych zbiorach unikatowe, zabytkowe egzemplarze zabawek z całego świata. W Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, poza oryginalną kolekcją zegarów słonecznych, mechanicznych i klepsydr pochodzących z XVII-XXw., można obejrzeć bibliotekę starodruków zawierającą dzieła Kopernika, Heweliusza, Kartezjusza, Huygensa i Newtona. Natomiast unikatową na skalę światową neolityczną kopalnię krzemienia pasiastego można odwiedzić w Krzemionkach Opatowskich. Obiekt należy do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. We wnętrzu dawnej kopalni udostępnione zostały do zwiedzania podziemne galerie turystyczne ukazujące wyrobiska górnicze sprzed 5000-3500 lat. Zobaczyć tu można zrekonstruowaną wioskę neolitycznych górników oraz pracownię krzemieniarską.

Niezaprzeczalną atrakcją ziemi świętokrzyskiej jest ekspozycja paleontologiczna Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. J. Pazdura w Starachowicach prezentująca skamieniałości pochodzące z okresu wczesnego triasu. Muzeum eksponuje również ponad stuletnie zabytki przemysłu hutniczego w Zespole Wielkopiecowym w Starachowicach. Zabytki techniki można obejrzeć także w Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego w Sielpi.

W uznawanym powszechnie za perłę regionu świętokrzyskiego Sandomierzu funkcjonuje Muzeum Okręgowe. Zlokalizowana w zamku ufundowanym przez Kazimierza Wielkiego oraz w ratuszu, placówka muzealna, oferuje zwiedzającym szereg interesujących wystaw: archeologiczną, historyczną, dzieł sztuki i sreber. Muzeum zaprasza także na licznie organizowane imprezy, takie jak: Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego z Grabowa.

Bogatą i urozmaiconą ofertę kulturalną mają do zaoferowania instytucje funkcjonujące w stolicy województwa - Kielcach. W centrum miasta, w nowoczesnym gmachu mieści się Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga oraz Kieleckie Centrum Kultury. Filharmonia Świętokrzyska jest organizatorem licznych koncertów muzyki symfonicznej, kameralnej i recitali oraz cyklicznie organizuje festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. Kieleckie Centrum Kultury natomiast prowadzi prężną działalność w zakresie organizowania licznych imprez artystycznych, przedstawień teatralnych, baletowych, koncertów muzycznych oraz spektakli plenerowych (te odbywają się w jednym z piękniejszych w Europie amfiteatrów na Kadzielni). Instytucja ta od lat realizuje Ogólnopolski Niezależny Przegląd Filmów Dokumentalnych NURT, który cieszy się uznaniem krytyków i publiczności.

W wielu różnych miejscowościach leżących na obszarze województwa świętokrzyskiego odbywa się szereg bardzo interesujących imprez muzycznych. Wśród nich godne polecenia są: Międzynarodowy Festiwal "Jeunesses Musicales" - impreza promująca młodych utalentowanych muzyków z Polski i zagranicy; Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz - organizowany każdego roku w na przełomie czerwca i lipca w Busku-Zdroju, w ramach którego prezentują się najwybitniejsi polscy i zagraniczni muzycy i śpiewacy operowi; Międzynarodowy Festiwal Organowy w Jędrzejowie organizowany w zabytkowym Opactwie Cystersów, czy też Zamkowe Spotkania z Muzyką - cykl koncertów organizowanych w sierpniu każdego roku na dziedzińcach zabytkowych klasztorów, zamków i pałaców w Kielcach, Sandomierzu, Chęcinach, Pińczowie, Oblęgorku, Wąchocku i innych.

Miłośnicy sztuki teatralnej mogą skorzystać z propozycji Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zlokalizowanego w XIX-wiecznym budynku z zabytkową salą teatralną. Teatr prezentuje zróżnicowany repertuar - od dramatu po farsę, utwory klasyczne i współczesne. Młodszych widzów zaprasza na przedstawienia jedna z najpiękniejszych i najnowocześniejszych scen lalkowych w Polsce - Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Na ziemi świętokrzyskiej bardzo bogato reprezentowana jest kultura ludowa oraz amatorski ruch artystyczny. Działa tutaj ponad 100 zespołów różnych dyscyplin artystycznych, skupiających dzieci, młodzież i dorosłych. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią zespoły folklorystyczne Kół Gospodyń Wiejskich, kultywujące kulturę ludową, zwyczaje i obrzędy.

Ogromnym powodzeniem cieszy się organizowany w Kielcach w lipcu Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, w którym udział biorą liczne zespoły dziecięce i młodzieżowe, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Prezentacje festiwalowe odbywają się na ulicach i w salach widowiskowych wielu miast regionu. Ofertę kulturalną uzupełniają ponadto: około 20 kin stałych oferujących bardzo zróżnicowany repertuar oraz dobrze zorganizowana sieć bibliotek publicznych zapewniających swobodny dostęp czytelników do książki. 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 810
Realizacja nbStudio