Strona głównaFundusz Wymiany KulturalnejWIZYTA POLSKICH EKSPERTÓW NA UNIWERSYTECIE W TRONDHEIM PRACE BADAWCZE W NORWESKIM MIEŚCIE R?ROS

WIZYTA POLSKICH EKSPERTÓW NA UNIWERSYTECIE W TRONDHEIM PRACE BADAWCZE W NORWESKIM MIEŚCIE R?ROS

Trwają prace w projekcie realizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach  zatytułowanym „Tańce ludowe dawniej i dziś”.  Na przełomie listopada i grudnia grupa polskich ekspertów z zakresu tradycyjnych tańców i muzyki ludowej odwiedziła Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim. Przy uniwersytecie działa  Norweska Rada ds. Tradycyjnej Muzyki i Tańców – norweski Partner w  realizowanym projekcie.                                                 Na uniwersytecie w Trondheim spotkali się prof. Egil Bakka, Maj Vester Larsen, Ivar Mogstad oraz Sigurd Johan Heine.  Stronę polską reprezentowali: Krystyna Stańczak-Pałyga (Ministerstwo Edukacji Narodowej), dr Tomasz Nowak (Uniwersytet Warszawski), Jacek Jackowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Janusz Prusinowski oraz Piotr Zgorzelski (Dom Tańca Janusza Prusinowskiego) a także Małgorzata Michałowska-Wójcik oraz Karolina Opałko (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach).

      Spotkanie miało na celu poznanie norweskiego systemu edukacji w dziedzinie tradycyjnej muzyki i tańca oraz metod pracy w zakresie ich dokumentowania i upowszechniania. Gościliśmy w siedzibie Rady - poznaliśmy pracowników dydaktycznych Uniwersytetu, którzy przedstawili swoje metody pracy oraz najważniejsze osiągnięcia. Duże zainteresowanie polskich uczestników wzbudziła prezentacja projektów zrealizowanych przez członków Rady. Szczególnie wiele miejsca poświęcono archiwizacji materiałów audiowizualnych i wykorzystania ich w pracy z dziećmi i studentami.  Poznaliśmy techniki zapisu oraz metody dokumentowania. Zwiedziliśmy imponujące archiwum tańców i muzyki tradycyjnej, w którym znajdują się również materiały z Polski (m.in. z badań terenowych przeprowadzonych w ramach projektu na przełomie sierpnia i września na terenie naszego kraju).

Kolejnym punktem wizyty w Norwegii były prace badawcze w Røros – mieście położonym w regionie Sør-Trøndelag, od 1980 roku znajdującym się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W badaniach na terenie Norwegii udział wzięli: dr Tomasz Nowak, Janusz Prusinowski, Piotr Zgorzelski, Karolina Opałko, Maj Vester Larsen oraz Sjur Viken. Polsko-Norweska grupa spotkała się z wykonawcami tradycyjnej norweskiej muzyki i tańca. Wizytowaliśmy próby, poznaliśmy amatorskie środowiska artystyczne, podziwialiśmy występ norweskiego zespołu folkowego. Badania te pozwoliły nam zapoznać się z metodami dokumentacji muzycznej i tanecznej tradycji Norwegii. Spostrzeżenia i wnioski posłużą naukowcom zaangażowanym w Projekt do opracowania materiału sprawozdawczego, który stanowić będzie pierwszy krok na drodze wdrażania analogicznego systemu zdobywania, upowszechniania i archiwizowania tanecznego i muzycznego dziedzictwa kulturowego Polski.

Projekt „Tańce ludowe dawniej i dziś, wymiana kulturalna i współpraca ekspertów w dziedzinie tańca i muzyki ludowej Polski i Norwegii” realizowany jest w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej, finansowanemu przez Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 287
Realizacja nbStudio