Strona głównaFundusz Wymiany KulturalnejUdział polskich artystów w HILMARFESTIVALEN

Udział polskich artystów w HILMARFESTIVALEN

Udział polskich artystów w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym HILMARFESTIVALEN w Norwegii.
12 – 15 listopada 2010.   HILMARFESTIVALEN to międzynarodowy festiwal folklorystyczny odbywający się rokrocznie w norweskim mieście Steinkjer. W tym roku gośćmi festiwalu byli polscy artyści: Zespół Ludowy „Bielinianki” z Bielin oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wiśliczanie” z Wiślicy.
Prezentacje świętokrzyskich muzyków, śpiewaków i tancerzy na norweskiej scenie możliwe były dzięki projektowi „Tańce ludowe dawniej i dziś, wymiana kulturalna i współpraca ekspertów w dziedzinie tańca i muzyki ludowej Polski i Norwegii”.

   Wizyta w Norwegii miała miejsce w dniach 12 – 15 listopada 2010.
Hilmarfestivalen jak co roku zgromadził rzesze artystów i miłośników tradycyjnej muzyki i tańca. Polscy artyści z zainteresowaniem śledzili popisy muzyczno-taneczne pozostałych gości festiwalu. Ze szczególną radością przyjęliśmy zwłaszcza występy zespołów dziecięcych prezentujących norweski folklor. Zachwyciło nas bogactwo strojów, oryginalne brzmienie instrumentów i melodii. Dla świętokrzyskich wykonawców wizyta w Steinkjer okazała się prawdziwą ucztą zmysłów, pozwalając skonfrontować rodzimą muzykę ludową z dorobkiem innych kultur.

   „Wiśliczanie” z towarzyszeniem kapeli i śpiewaków wykonali wiązankę tradycyjnych świętokrzyskich tańców ludowych. Ubrani w regionalne stroje, po mistrzowsku przygrywając na skrzypcach, bębenku, akordeonie i klarnecie, z dumą reprezentowali nasz kraj przed międzynarodową publicznością.
„Bielinianki” wykonały dwa programy. Pierwszy zawierał autentyczne przyśpiewki ludowe z akordeonowym akompaniamentem Władysława Bąka. Drugi stanowił artystyczne opracowanie folklorystycznych utworów w nowoczesnej stylizacji, z towarzyszeniem saksofonu w rękach Włodzimierza Kiniorskiego.
Prezentacje „Wiśliczan” i „Bielinianek” przyjęte zostały ze szczerym entuzjazmem. Polacy doskonale odnaleźli się na tej obcej scenie, wkomponowawszy się w radosny nastrój tradycyjnych tańców i muzyki. Publiczność nagrodziła naszych artystów gorącymi brawami. Nie zabrakło także wzruszeń – wśród widowni zasiadali bowiem również Polacy, którzy przechowali we wspomnieniach rodzime stroje, przyśpiewki i tańce. Było to niezwykle serdeczne spotkanie.

   Obecnie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach trwają przygotowania do kolejnej wizyty w Norwegii organizowanej w ramach projektu „Tańce ludowe dawniej i dziś, wymiana kulturalna i współpraca ekspertów w dziedzinie tańca i muzyki ludowej Polski i Norwegii”.
                           
Tekst: Karolina Opałko
Zdjęcia: Joanna Wrońska

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 362
Realizacja nbStudio