Strona głównaAktualności

Twórca Teatru Plastycznego SEN pracuje nad międzynarodowym projektem CISZA ŁĄCZY LUDZI

2020/02/13

"Cisza łączy ludzi" to tytuł dwuletniego międzynarodowego projektu, nad którym aktualnie pracuje Tomasz Irski, twórca Teatru Plastycznego SEN. Celem projektu jest edukacja artystyczna głuchych aktorów w ramach programu Erasmus+.

Teatr Plastyczny SEN od ponad pięciu lat działa w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Zrzesza osoby głuche. Grupa występuje w Polsce i zagranicą. Odniosła już liczne sukcesy. Ostatni z nich to nagroda otrzymana podczas II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów "Terytorium Gestu" w Moskwie, na którym to grupa rywalizowała m.in. z zawodowymi teatrami głuchych z Rosji czy USA.

Do projektu zaproszone zostały grupy teatralne z Rosji, Szwecji, Finlandii, Francji, Rumunii, Polski oraz środowiska osób głuchych z Chorwacji i Włoch. Profesjonalni głusi aktorzy Teatru Mimiki i Gestu z Moskwy będą pomagali uczestnikom projektu rozwijać zainteresowania. Poprowadzą warsztaty teatralne dla istniejących amatorskich zespołów, ale przede wszystkim dla początkujących głuchych chcących założyć w swoich rodzimych środowiskach pierwsze tego typu teatry.

Przedsięwzięcie rozpocznie się w kieleckim WDK podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Tygodnia Głuchych, który przypada na ostatni weekend września. Natomiast wielki finał projektu odbędzie się 2022 r. w Parlamencie Europejskim, gdzie zostanie pokazane widowisko stworzone wspólnie przez uczestników projektu.

W stolicy Belgii zaprezentowany zostanie również film ukazujący kulisy spotkań grup z poszczególnych krajów. Dokument zwrócić ma uwagę na ważny problem, jakim są trudności w komunikowaniu się głuchych z różnych stron Europy. Autorowi projektu bardzo zależy na zwróceniu uwagi na to, że każdy naród posiada swój język migowy, lecz nie posiada języka uniwersalnego – pełniącego taką funkcję, jaką u osób słyszących pełni język angielski. Choć znaczenie znaków migowych w różnych krajach bywa podobne, to w większości jednak są ogromne różnice, które sprawiają ogromne kłopoty w komunikowaniu się. Projekt ma na celu ukazanie potrzeby ujednolicenia międzynarodowego języka migowego.

Obecnie trwają prace przygotowawcze głuchych partnerów projektu z ww. państw, którzy wezmą udział w ramach programu Erasmus+. Jego tworzenie pod względem formalnym regionalnie wspiera i akceptuje Kama Kępczyńska-Kaleta – ekspert projektów edukacyjnych przy Komisji Europejskiej.

Inauguracji projektu, która będzie miała miejsce w dn. 25–30 września br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, towarzyszyć będzie konferencja poruszająca istotę ujednolicenia międzynarodowego języka migowego.

_______

Teatr Plastyczny SEN obok działalności artystycznej od dawna zajmuje się działalnością kulturotwórczą środowiska głuchych na świecie, za którą m.in. otrzymał specjalne podziękowania od Ente Nazionale Sordi Trento – polskiego odpowiednika Polskiego Związku Głuchych w Trydencie.

Aktualnie teatr kontynuuje promocję naszego miasta i regionu w Polskim Języku Migowym podczas warsztatów teatralnych i prezentacji w środowiskach osób głuchych.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 lutego o godz. 17.00 w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Kolejne odbędą się w Warszawie, Krakowie oraz Zabrzu.

Wkrótce ukaże się publikacja naukowa przygotowana przez dra Marka Świecę, zatyt. "Animacyjne wartości działań głuchych z Teatru Plastycznego SEN WDK w Kielcach".

_______

Dodatkowych informacji na temat przygotowywanego projektu i działalności TP SEN udziela Tomasz Irski, nr tel.: 41 36 55 140, e-mail: tomasz.irski@wdk-kielce.pl

Zapraszamy do kontaktu! 

Fot.: TP SEN

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 80
Realizacja nbStudio