Strona głównaAktualności

Sukces Teatru Plastycznego SEN na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów TERYTORIUM GESTU w Moskwie

2019/11/18

Teatr Plastyczny SEN zrzeszający osoby głuche uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów "Terytorium Gestu", który odbył się w dn. 10–17 listopada 2019 w Moskwie.

W wydarzeniu brało udział 14 grup teatralnych z 9 państw świata. Były to m.in.: Teatr Głuchych z Sankt Petersburga, Teatr Mimiki i Znaku z Moskwy, Teatr Tańca Jazzowego z San Francisco oraz teatry ze Szwecji, Finlandii Armenii, Francji, Słowenii i Rumunii. Prezentacjom przyglądała się międzynarodowa rada artystyczna, której członkowie przyjechali do Rosji m.in. z Włoch i USA.

Przez pięć dni grupy teatralne prezentowały swoje spektakle w moskiewskim Teatrze Mimiki i Gestu, który wraz z Ministerstwem Kultury Federacji Rosyjskiej był głównym organizatorem festiwalu.

Rada artystyczna przyznała nagrody m.in.:

  • za najlepszy scenariusz,
  • za najlepszą reżyserię,
  • za najlepszy projekt kostiumów,
  • dla najlepszej aktorki w głównej roli,
  • dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej,
  • dla najlepszego aktora w głównej roli,
  • dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej,
  • dla najlepszej trupy teatralnej,
  • dla najlepszej trupy teatru pantomimy.

Emocje sięgnęły zenitu, kiedy na scenę została poproszona przewodnicząca jury (USA) wraz z zastępcą (Włochy) i w wielkim wyczekiwaniu na werdykt, który był tłumaczony na język migowy, została ogłoszona Nagroda Specjalna Jury, która w tym roku przypadła Teatrowi Plastycznemu SEN z kieleckiego WDK!

Głusi z Kielc byli bardzo chwaleni przez członków rady artystycznej, m.in. za plastyczność przekazu, nowatorstwo i pomysły.

Dla głuchych z Kielc jest to najważniejsze wyróżnienie – choćby dlatego, że w festiwalu wzięły udział również zawodowe grupy teatralne z Moskwy i Petersburga.

Już w najbliższy czwartek – 21 listopada o godz. 17.00 – w WDK będzie można obejrzeć premierę Teatru Plastycznego SEN.

Więcej na ten temat: 5. urodziny Teatru Plastycznego SEN.

Serdecznie zapraszamy! 

Dodatkowych informacji udziela twórca i opiekun teatru – Tomasz Irski, nr tel.: 41 36 55 140.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 141
Realizacja nbStudio