Strona głównaAktualności

5. urodziny Teatru Plastycznego SEN

2019/11/07

Teatr Plastyczny SEN w tym roku obchodzi swój mały jubileusz – pięciolecie istnienia grupy. Grupa zrzesza osoby Głuche. Od początku, od 2014 r. działa w kieleckim WDK. 

Uroczystość jubileuszowa połączona z premierą nowej inscenizacji plastycznej odbędzie się w czwartek 21 listopada o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej WDK. 

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Patronat honorowy nad wydarzeniem przyjęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych.

Zespół TP SEN zajmuje się nie tylko działalnością artystyczną, ale przede wszystkim kulturotwórczą: dba o ochronę i upowszechnianie polskiej i regionalnej kultury w środowisku Głuchych w kraju i zagranicą. Grupa uczestniczy w międzynarodowych festiwalach teatralnych dla osób niepełnosprawnych. Wystąpiła m.in. dwukrotnie we włoskim Trydencie, w Filharmonii Pomorskiej we Wejherowie, Miejskim Domu Kultury w Lublinie, Tczewie, Katowicach, Gdyni, Amfiteatrze Kadzielnia oraz w kieleckich instytucjach kultury. Przeprowadziła dwukrotnie warsztaty teatralne w Zabrzu, Krakowie oraz Trydencie, w którym to została uhonorowana przez lokalne władze Ente Nazionale Sordi Trento nagrodą za upowszechnianie kultury w środowiskach Głuchych na całym świecie. 

TP SEN zakwalifikował się do II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Głuchych "Terytorium Gestu" w Moskwie. Tygodniowy pobyt na festiwalu i przelot w całości finansuje Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej.

Grupa wielokrotnie została wyróżniona nagrodami, m.in. Świętokrzyską Nagrodą Kultury, Prezydenta Miasta Kielce, Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty. 

Twórca i opiekun teatru – Tomasz Irski, by móc sprawnie komunikować się ze swoimi podopiecznymi, ukończył trzy stopnie kursu Polskiego Języka Migowego. Za swoją pracę doceniony został stypendium rocznym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również orędownikiem ujednolicenia międzynarodowego języka migowego, który obowiązywałby w krajach Unii Europejskiej. 

Przez 5 lat działalności do grupy należało 21 Głuchych miłośników teatru. Powstało 6 inscenizacji plastycznych i teatralnych. 

Aktualnie Teatr Plastyczny SEN tworzą: Sandra Tofil, Ewa Karpińska, Barbara Siuda, Irena Moskal, Krystyna Skoczek, Feliksa Jujeczka, Jessica Tofil, Michał Michta, Artur Tengler, Marek Jarosz oraz twórca, reżyser, scenarzysta, scenograf, manager i autor wszystkich projektów – Tomek Irski.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 60
Realizacja nbStudio