Strona głównaAktualności

Narodowe Czytanie 2019 - WDK zaprasza kielczan do wspólnego czytania

2019/07/23

Otwarte studio telewizyjne Platformy Informacji Kulturalnej PIK w ramach Narodowego Czytania 2019 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

W dn. od 26 do 28 sierpnia 2019 w studiu telewizyjnym PIK będzie realizowane nagranie w ramach akcji Narodowego Czytania 2019.

Jeśli ktoś z Państwa pięknie czyta i chciałby wziąć udział w tej akcji – przeczytać wybrany fragment tekstu przed kamerą, to zapraszamy do kontaktu!

Zgłoszenia przyjmowane będą od 20 do 21 sierpnia pod numerem telefonu 41 36 55 142. Można je także przesyłać na adres internetowy artystyczny@wdk-kielce.pl 

_______

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Oto osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej

2. "Dym" Marii Konopnickiej

3. "Katarynka" Bolesława Prusa

4. "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza

5. "Orka" Władysława Stanisława Reymonta

6. "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego

7. "Sachem" Henryka Sienkiewicza

8. "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. […] Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii" – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.  

Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – "ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury".

_______

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i zagranicą dramat ten przeczytano w ponad dwóch tysiącach miejsc. 

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 3
Realizacja nbStudio