Strona głównaAktualności

Promocja najnowszego tomiku poezji Katarzyny Siwiec. Wystawa zdjęć Marka Dubeltowicza

2019/03/11

9 kwietnia o godz. 17.00 w Sali Kominkowej WDK odbędzie się promocja najnowszego tomiku poezji Katarzyny Siwiec, zatytułowanego "Cienie". 

Spotkanie poprowadzi Jarosław "Foka" Bukowski. 

Gości tego literackiego wieczoru zaprosimy także na wystawę zdjęć Marka "Babci" Dubeltowicza, którymi zilustrowane zostało najnowsze wydawnictwo kieleckiej poetki.

Wystąpią:

  • Lech Skawiński (akordeon),
  • Michał Piecaba (śpiew, gitara).

Wstęp wolny.

_______

Wstęp do tomiku wierszy "Cienie":

Nawet dla nienormalnych – bo jak pisze Katarzyna: "normalni nie piszą wierszy" – na pierwsze spojrzenie to pisanie kobiece. Fatałaszki, warzywa na obiad, sierść kota w skarpecie, nieład po psie; tysiące innych szczegółów, których nie potrafi dojrzeć mężczyzna i nie potrafi zrozumieć ich nieuniknionej konieczności. 

Normalny mężczyzna pewnie umie pisać prozą. Nie umie natomiast czytać. A te wiersze pisane są dla niego, wymyślonego, nierzeczywistego, idealnego. Dla księcia z bajki w audiobooku, mężnego faceta o cechach nadprzyrodzonych, o wrażliwości kobiety jednakże; bo dla kogo pisać, jak nie dla samej siebie? 

Skąd pochodzi Katarzyna? Z Wenus czy z Marsa? Nie wiadomo. Wtajemniczeni powiadają, że z Krainy Inności, gdzie nienormalni są najzwyczajniej w świecie normalni, a normalni jednak pisują wiersze. Inni nienormalni próbują otulić się przed światem słowami poezji, bo jak twierdzą doświadczeni pedagodzy – proza nie istnieje poza dzienniczkiem ucznia. "Nie mów do mnie prozą, nie potrafisz" – i tu zamyka się wieczko puzderka z kryształkami obserwacji. 

Każdy normalny musi napisać w życiu choć jeden wiersz. A zatem załóżmy na chwilę wiązany z tyłu wyobraźni kitel i przejdźmy do diagnozy, która rokuje nadzieję na nieuleczalność.

Artur Jarosz

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 55
Realizacja nbStudio