Strona głównaAktualności

SNY I MARZENIA - premiera Teatru Plastycznego SEN

2018/11/16

15 listopada na scenie WDK odbyła się premiera kolejnej, już piątej, inscenizacji plastycznej w wykonaniu osób głuchych z Teatru Plastycznego SEN, zatytułowanej "Sny i marzenia". 

Była to opowieść o różnorodnych tematach: o niespełnionej miłości, zmarłym mężu, kapitanie statku, wycieczkach w góry, miłości do zwierząt, macierzyństwie, powołaniu kapłańskim, wreszcie – o byciu gwiazdą estrady świata. 

Głusi po raz pierwszy od istnienia teatru (od 2014 r.), na scenie zaprezentowali się samodzielnie, bez pomocy opiekuna. Pomimo dysfunkcji słuchu, swoje role odegrali idealnie, wczuwając się w nastrój muzyki.

Po inscenizacji wyświetlony został film z pobytu zespołu Teatru Plastycznego SEN we włoskim Trydencie, w ośrodku osób niesłyszących, w którym odbyły się spotkania głuchych z Polski, Włoch, Słowacji, Tajlandii i Niemiec. We Włoszech grupa zaprezentowała inscenizację pt. "Sztuka ciszy" oraz pokazała prezentację nt. historii powstania teatru w kieleckim WDK.

W filmie poruszony został również problem komunikowania się osób różnych narodowości w języku migowym. 

W przyszłym roku Teatr Plastyczny SEN ma w planach wyjazd do zaprzyjaźnionego ośrodka dla osób niepełnosprawnych i teatru Union "Orioni" z gruzińskiej Zestafonii.

Teatr Plastyczny SEN tworzą: Sandra Tofil, Ewa Karpińska, Felicja Jujeczka, Irena Moskal, Krystyna Skoczek, Michał Michta, Artur Tengler.

Opiekunem artystycznym grupy jest Tomasz Irski.

Fanpage teatru: www.facebook.com/teatr.sen.kielce

Dodatkowych informacji o działalności TP SEN udziela Tomasz Irski, nr tel.: 41 36 55 140, e-mail: tomasz.irski@wdk-kielce.pl

Tekst i zdjęcia: Tomasz Irski

Więcej zdjęć z premiery inscenizacji "Sny i marzenia"

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 161
Realizacja nbStudio