Strona głównaAktualności

Koncert przyjaciół Andrzeja Kaczmarka. 10 lat minęło...

2018/03/01

24 marca 2018 roku mija dziesięć lat od śmierci Andrzeja Kaczmarka – satyryka, autora tekstów i piosenek, twórcy kabaretu "Pirania" i wielkiego miłośnika sportu. 

Pragnąc przywołać pamięć o Andrzeju Kaczmarku i choć trochę odtworzyć atmosferę, jaka mu towarzyszyła, 24 marca 2018 o godz. 17.00 organizujemy w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach "Koncert Przyjaciół Andrzeja Kaczmarka. To już 10 lat...", a po koncercie "Spotkanie Przyjaciół" w Sali Lustrzanej WDK. Andrzej był osobą, która łączyła ludzi, dlatego pragniemy w dzisiejszym poróżnionym politycznie i światopoglądowo kraju zorganizować koncert i spotkanie, podczas których ludzie kultury, sportu, biznesu, a także polityki spojrzą na siebie życzliwie, wspominając w przyjacielskiej atmosferze dawne czasy.

W koncercie swój udział zapowiedzieli: Bronisław Opałko z Janem Kozłowskim, Stanisław Tutaj, Piotr Salata, Jan Wojdak, Tomasz Kordeusz, Witold Świątczak, Joanna Litwin, Andrzej Wolski i Dariusz Zwierzchowski, Jolanta Kaczmarek, Wojciech Stachurski, Marek Fijałkowski, Tomasz Kaczmarek, kabaret „Pirania” w nowym składzie, Krzysztof Irski, Paweł Solarz, Wit Chamera, Adam Ochwanowski, Grzegorz Kozera i inni.

Kontakt ws. zaproszeń na koncert: Małgorzata Kaczmarek – nr tel.: 41 36 55 140, nr kom.: 604 26 31 60.

_______ 

Andrzej Kaczmarek (18.03.1958–24.03.2008):

  • żona Małgosia, córka Ola, syn Tomasz,
  • absolwent liceum im. St. Żeromskiego i Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

W trakcie studiów zadebiutował na estradzie. Później już całe jego życie toczyło się wokół niej. Lata 1981 i 1983 przyniosły mu nagrody na festiwalach piosenki studenckiej w Krakowie. W 1986 r. związał się z kabaretem PIGWA SHOW. Pięć lat później założył ze Stefanem Lipcem kabaret PIRANIA, nazwany tak od ich autorskiej audycji "Piracki Radiowęzeł Pirania", emitowanej w Radiu Kielce przez 16 lat. 

Pisał piękne piosenki, dialogi, skecze, scenki humorystyczne, scenariusze programów satyrycznych dla TVP i TV Polsat. Był reżyserem kilku koncertów estradowych min. z okazji 20-lecia "Echa Dnia". Jego wrodzony talent, niezwykła osobowość, poczucie humoru, swoboda, z jaką prezentował się na estradzie, przyniosły mu niezwykłą popularność.

W 1995 roku ubrani w charakterystyczne kufajki i berety artyści kabaretu Pirania zawojowali "Kabareton" w Opolu. Występowali na estradach całej Polski, a także wielokrotnie dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, Australii i Niemczech. Brali udział w wielu programach satyrycznych emitowanych przez TVP, m.in. "Kanał 5", "Express Dimanche", "Rodzina Guniów" w reż. Michała Fajbusiewicza, "Statek Szalony", "Podróże z żartem" w reż. Leszka Kumańskiego.

W 2006 roku Andrzej wziął udział w nagraniach do filmu "Jan z drzewa", komedii filozoficznej w reż. Łukasza Kasprzykowskiego (kielecka premiera tego filmu odbyła się już po śmierci Andrzeja 19.11.2008 r. w kinie "Moskwa").

Andrzej Kaczmarek – dusza towarzystwa i dusza-człowiek, miał mnóstwo przyjaciół i znajomych. Był niezwykle towarzyski. Doskonale czuł się wśród ludzi, a oni z nim. Był hojny i dowcipny, więc nigdy nie narzekał na brak towarzystwa. Na jego nadmiar także. Nie męczyła go nigdy obecność ludzi. Nie znosił samotności. Jednocześnie był bardzo wrażliwy, delikatny i kruchy, ale to skrzętnie ukrywał. Wbrew pozorom łatwo było go zranić. Umysł miał ścisły i analityczny (był przecież inżynierem). W pracy był perfekcjonistą. Szanował publiczność. Nie było dla niego mniej ważnych imprez i publiczności. Andrzej uwielbiał podróże, chciał zwiedzać i zwiedzał świat, którego był zawsze ciekaw. Zawsze wracał z nich pełen wrażeń i nowych doświadczeń, co się oczywiście przekładało na jego twórczość. Uwielbiał także muzykę, a w szczególności Michaela Boltona (szkoda, że nie doczekał się jego koncertu w Polsce). Andrzej Kaczmarek był także członkiem kieleckiego Bractwa Andrzejkowego, udzielał się w Kieleckim Klubie Narciarskim "PUCH" oraz był zapalonym kibicem Korony Kielce i VIVE.

_______

Dodatkowych informacji nt. koncertu udziela organizator: Małgorzata Kaczmarek, nr tel.: 41 36 55 140, nr kom.: 604 26 31 60.

_______

Tekst i plakat: Małgorzata Kaczmarek

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 153
Realizacja nbStudio