Strona głównaAktualności

W WDK odbyło się Szkolenie z tematyki obrzędowej okresu wiosennego

2018/02/20

17 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się warsztaty podnoszące kwalifikacje kadr kultury powiatu kieleckiego.

Tematem szkolenia była obrzędowość wiosenna związana ze zwyczajami, obyczajami i wierzeniami ludowymi: Marzanny, Gaika-Maika, Tridum paschalnego, Śmigusa-dyngusa i Zielonych Świątek oraz symbolika tych zwyczajów, magicznych właściwości apotropejonów i kolorów występujących w używanych przedmiotach oraz ich znaczenie dla mieszkańców dawnej wsi kieleckiej. Oprócz tego uczestnicy poznali piosenki śpiewane w wymienionych zdarzeniach. Warto dodać, że w źródłach zastanych (a żywotnych do dzisiaj) śpiewanych jest ok. 10 różnych piosenek, których nauczyli się uczestnicy szkolenia.

Warsztaty poprowadzili Alicja Trukszyn i Jerzy Gumuła, pracownicy Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK. W zajęciach wzięło udział ponad 70 osób.

Organizatorami warsztatów byli Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Fot.: DDK WDK

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 237
Realizacja nbStudio