Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Wieczór autorski Jana Chruślińskiego

2015/04/29

29 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00 Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Kielecki Oddział Literatów Polskich zapraszają Państwa do Sali Kominkowej WDK na wieczór autorski Jana Chruślińskiego. Z autorem rozmawiał będzie Stanisław Nyczaj. Wprowadzenie do dyskusji wygłosi prof. Karol Czejarek. W trakcie wieczoru zaśpiewa Małgorzata Siemieniec. Goście spotkania będą mogli także obejrzeć spektakl przygotowany na podstawie fragmentów powieści autora w wykonaniu uczniów Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku Zdroju.

W WDKu Jan Chruściński promował będzie swoją najnowszą książkę, zatytułowaną "Miłość i wojna", nagrodzoną w II Konkursie Literackim im. Stefana Żeromskiego.
Akcja książki toczy się w latach 1939–1947. Opowiada o dwojgu młodych, zakochanych w sobie ludzi – Meli i Michale, którzy brali udział w walce przeciwko hitlerowskiej okupacji i którym wojna przerwała najlepsze chwile życia.

Postacie Meli i Michała mają swoje pierwowzory w realnym życiu. Zofię i Alfreda rozdzieliła wojna, nie dane im było żyć razem, ale w sferze emocjonalnej pozostali sobie wierni. Pielęgnowali w sobie uczucie, które zrodziło się w młodości i trwało całe życie. Po wojnie założyli własne rodziny. Zofia była przekonana, że Alfred nie żyje, tymczasem mężczyzna został zesłany na Sybir, z którego wrócił w latach czterdziestych, ale już nie udało mu się jej odnaleźć. Zofia po kilku latach ukrywania się przed bezpieką, wyszła za mąż na Ziemiach Odzyskanych, a następnie wyjechała z mężem do Kanady.

Bohaterowie książki odnaleźli się dopiero po latach. Pani Zofia opisała swoje wspomnienia okupacyjne w "Kombatanckich Zeszytach Historycznych" (Nr 1, Warszawa 1992 r.). Artykuł "Znałam Srogiego" przysłała do redakcji do Polski z Kanady, w której mieszkała już od 37 lat. Pan Alfred przeczytał te wspomnienia i dzięki nim ustalił miejsce zamieszkania swojej byłej narzeczonej. Nawiązał z nią kontakt. Obydwoje byli już wtedy wolni. W 1995 roku spotkali się w Montrealu. Postanowili związać się węzłem małżeńskim i tym samym spełnić swoje oświadczyny z 1939 roku.

W roku 1997 Zofia wróciła na stałe do Polski. Na lotnisku Okęcie w Warszawie oczekiwał na nią Alfred z bukietem 57 czerwonych róż. Liczba róż symbolizowała 57 lat – tyle, ile minęło od czasu, gdy rozstali się ze sobą. Od 18 lat są szczęśliwym małżeństwem, kochają się i wzajemnie się o siebie troszczą.
I jeszcze jedna ciekawostka. Autor powieści, Jan Chruśliński, bohaterkę powieści zna od dziecka, gdyż ich rodziny mieszkały po sąsiedzku, a tata Zofii był jego ojcem chrzestnym.

 

Małgorzata Kaczmarek (DPiOI)

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 132
Realizacja nbStudio