Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Bezpłatne szkolenia plastyczne z wykonywania lalek-motanek i tkania na bardko dla instruktorów ośrodków kultury województwa świętokrzyskiego

2015/03/04

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach zaprasza instruktorów ośrodków kultury województwa świętokrzyskiego na bezpłatne szkolenia plastyczne z wykonywania lalek-motanek i tkania na bardko.

 

 

W środę 18 marca 2015 odbędą się warsztaty wykonywania lalek-motanek, czyli lalek wykonywanych z gałganków. Motanki to najstarsza forma lalek, robionych ze szmatek i koronek motanych wełną, sznurkiem i nićmi. W dawnych czasach wierzono w ich magiczną moc, traktowano je jak amulety. Wykonywanie ich współcześnie może stanowić ciekawą formę zajęć plastycznych dla dzieci.

W środę 15 kwietnia 2015 odbędą się warsztaty tkania na bardko, czyli w formie krosienka do wyrobu krajek. Krajka to wąski pasek tkaniny, najczęściej wełnianej, którym w dawnych czasach obszywano brzegi ubrań. Współczesna moda na biżuterię etniczną przyniosła wzrost zainteresowania tą wygodną metodą tkacką. Z krajki wykonywane są m.in. bransoletki, etui na telefony komórkowe. Możliwość wykonania przedmiotów do własnego użytku sprawia, że tkanie na bardko to interesująca forma zajęć z dziećmi.

Warsztaty poprowadzi Joanna Wrońska, instruktor WDK w Kielcach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

Zajęcia odbywać się będą w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w sali prób Zespołu "Kielce" w godz. 9.30-13.30.
Liczba miejsc: 15. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wypełnioną kartę uczestnictwa należy przesłać do 10 marca na adres:

Joanna Wrońska
Wojewódzki Dom Kultury
ul. Ściegiennego 2
25-033 Kielce

lub elektronicznie: wdk@wdk-kielce.pl

 

Karta uczestnictwa

 

Fot.: Agnieszka Markiton (PIK)

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 12
Realizacja nbStudio