Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

,,?W FOLKLORZE MOŻNA SIĘ ZAKOCHAĆ JAK W DZIEWCZYNIE??

2010/09/28

,,…W FOLKLORZE MOŻNA SIĘ ZAKOCHAĆ JAK W DZIEWCZYNIE…”

Reprezentacyjna kapela  Wojewódzkiego Domu Kultury przywitała oberkiem światówką gości, przybyłych na promocję książki ,,Pieśni dawnej Kielecczyzny”, która odbyła się  w czwartek 23 września br.
 Słowa uznania i podziękowania wypowiedział podczas spotkania Pan Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. - ,,...Kultura ludowa jest inna ale właśnie dzięki niej, dzięki folklorowi  przetrwała Polska. Znamy sporo przykładów, że właśnie folklor wykształcił, przechował i przekazał nam wiele uniwersalnych wartości  i ocalił poczucie tożsamości narodowej. Wiele wartości społecznych i artystycznych nie przetrwałoby, gdyby nie szczególny charakter tradycyjnej kultury ludowej.  Dziękuję, za to co robicie, za przenoszenie tych wspaniałych tradycji na młodych.
Śpiewnik zawiera 469 ludowych utworów muzycznych - oberki, polki, walczyki, chodzone, ballady, mazurki, krakowiaki, kujawiaki, które zebrał i opracował Jerzy Gumuła - instruktor  Wojewódzkiego Domu Kultury ds. upowszechniania muzyki ludowej, kierownik  Działu Dziedzictwa Kulturowego.
 W książce zamieścił utwory muzyczne z Gór Świętokrzyskich  i okolic Kielc, Sandomierskiego, Iłży, Przysuchy, Opoczna, Kazimierzy Wielkiej, Zwolenia.
 Autor dokonał klasyfikacji zapisu nutowego posługując się dwiema metodami: w pierwszej fazie korzystał już z gotowych opracowań tekstu muzycznego z innych źródeł, w drugiej natomiast przeprowadził analizę nagranego materiału z nośnika przetwarzając utwór na tekst nutowy. Dr Stanisław Cygan odpowiedzialny za konsultacje dialektologiczną pieśni powiedział:
 - ,,... Książka to piękny ukłon w stronę tradycji, zbieractwa z pobudek patriotycznych z czego możemy być dumni i się szczycić. Wartość publikacji jest niepowtarzalna, wielkie dzieło, bezcenne bogactwo naszego regionu, naszej małej ojczyzny...”.
,,...W tych pieśniach jest dużo większa historia, odnawianie się folkloru. Możemy pochwalić się jako powiat Kielce doskonałym dorobkiem artystycznym i przekazywać go dalej...” – mówił Przewodniczący Rady Powiatu Pan Tomasz Lato.
 Miłym akcentem podczas podziękowań był występ zespołu ludowego ,,Szewczanki”, które zaprezentowały pieśni znajdujące się w wydawnictwie. Natomiast Zespół Pieśni i Tańca ,,Kielce” wraz z kapelą wykonał utwory muzyczne „Palo się wiśnie” i ,,Pase jo se pase”
 Na promocję książki przybyli także przedstawiciele zespołów ludowych regionu oraz władze województwa świętokrzyskiego:  Pan Marek Gos Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Pan Jacek Kowalczyk Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Pan Bogdan Żerniak Prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach, Pan Ryszard Ciźla Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach,  a także przedstawiciele mediów oraz delegacje Gminnych Ośrodków Kultury, Uniwersytetów, Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
Można powiedzieć, iż ,,...W kulturze bowiem to jest żywe, co opiera się niszczącemu działaniu czasu i pozostaje pożądanym przez ludzi przeżyciem czegoś niecodziennego, odświętnego...”.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 100
Realizacja nbStudio