Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Program uroczystych obchodów 100. rocznicy Czynu Niepodległościowego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (12.08.2014)

2014/08/05

Godz. 18.00, Sala Widowiskowa WDK – projekcja filmu "Żołnierska nuta", autorstwa Doroty Kosierkiewicz

Najsłynniejsza pieśń legionowa "My, Pierwsza Brygada" przed wojną traktowana była przez żołnierzy Marszałka niemal jak hymn narodowy. Józef Piłsudski nazwał ją "najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła". Ale mało kto wie, że powstała w Kielcach. Dokument "Żołnierska nuta…" w reżyserii Doroty Kosierkiewicz, ze zdjęciami Zbigniewa Strojeckiego opowiada historię powstania marsza, pokazuje strzelców i komendanta Józefa Piłsudskiego, w którego rolę wcielił się znakomity Lech Sulimierski. Autora melodii, Andrzeja Sikorskiego, pseud. Brzuchal, zagrał strażak Marek Szymonek, a Andrzeja Hałacińskiego, autora słów, Karol Biskup z Teatru Zbożowego. Strzelców - członkowie Kieleckiego Szwadronu Kawalerii.

Godz. 18.25, Sala Widowiskowa WDK – spotkanie autorskie z Jerzym Osieckim – promocja książki "Kieleckim gościńcem strzelców Józefa Piłsudskiego", wyd. przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Fundację POSTERIS.

Jerzy Osiecki jest autorem szeregu artykułów i książek o tematyce legionowej, m.in.: "Z militarnych wydarzeń na Kielecczyźnie w latach I wojny światowej", "Kieleckie ścieżki Józefa Piłsudskiego" oraz napisanych wspólnie ze Stanisławem Wyrzyckim: "4 Pułk Piechoty Legionów" czy "Legionowym szlakiem. Z dziejów oddziałów Józefa Piłsudskiego na Kielecczyźnie 1914–1915". Obecnie oddaje do rąk czytelników dzieło, które ma podwójną wartość. Z jednej strony zawiera wiele faktów, dat i opis realiów historycznych, z drugiej – oddaje charakterystyczną atmosferę epoki poprzez bogactwo cytowanych w niej relacji i innych źródeł, a także niepowtarzalny styl narracji. Całość opatrzona jest odautorskimi komentarzami, które czytelnikom ułatwią zrozumienie kontekstu pewnych decyzji Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy, czy też ich motywacji i charakterystycznych zachowań. 

Godz. 18.45, Sala Kominkowa WDK – otwarcie wystawy kolekcjonerskiej, zatytułowanej "Mundur na nim szary", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kielecki Klub Kolekcjonera i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Otwarcie wystawy uświetni recital Macieja Jóźwika "O Tobie Polsko".

Na wystawie "Mundur na nim szary" zostaną przedstawione dokumenty i przedmioty związane z życiem Józefa Piłsudskiego i losami jego żołnierzy. Zwiedzający mogą się spodziewać przedmiotów o niemałej wartości historycznej i artystycznej. Znajdą się na niej malarskie i graficzne portrety Marszałka, rzeźby, listy, zdjęcia i stare pocztówki, broń i bibeloty z okresu międzywojennego. W sumie na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 300 eksponatów, nie licząc kart pocztowych.

Wystawę można będzie zwiedzać do 12 września, po uprzednim uzgodnieniu godziny zwiedzania z sekretariatem, nr tel.: 41 36 55 101. 

Godz. 19.30, teren przed WDK, od strony Alei Legionów – spektakl "Strzelcy Morowcy Wielcy" w wykonaniu aktorów ze Studia Teatralnego LS działającego w WDK (jest to fragment sztuki aut. Zygmunta Nowakowskiego, zatytułowanej "Gałązka rozmarynu").

Godz. 20.00, teren przed WDK, od strony Alei Legionów – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – każdy z przybyłych gości otrzyma śpiewnik "Na legionową nutę", wyd. przez WDK z okazji uroczystych obchodów 100. rocznicy Czynu Legionowego.

Godz. 20.30, teren przed WDK, od strony Alei Legionów – żołnierski posiłek dla wszystkich uczestników uroczystości.

 

Marek Michniewski, prezes Stowarzyszenia Kielecki Klub Kolekcjonera, zaprasza na wystawę "Mundur na nim szary"

Marcin Janaszek, kierownik Działu Animacji i Edukacji Kulturalnej WDK, zaprasza na część artystyczną obchodów 100. rocznicy Czynu Legionowego

Wywiad z Jerzym Osieckim, autorem książki "Kieleckim gościńcem strzelców Józefa Piłsudskiego"

Jarosław Machnicki, dyrektor WDK, zaprasza na uroczyste obchody 100. rocznicy Czynu Legionowego

 

 

100 rocznica Czynu Legionowego plakat

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 61
Realizacja nbStudio