Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

1 czerwca zapraszamy Państwa na koncert MOZAIKA POLSKIEGO FOLKLORU

2014/05/21

1 czerwca mamy przyjemność zaprosić Państwa do Sali Widowiskowej WDK na koncert "Mozaika Polskiego Folkloru". Do udziału w nim zaprosiliśmy najlepsze polskie zespoły folklorystyczne: Zespół Regionalny "Istebna" – autentyczny zespół folklorystyczny szczycący się ponadstuletnią, nieprzerwaną historią oraz Ludowy Zespół Artystyczny "Promni" zrzeszający studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego  w Warszawie,  zafascynowanych  folklorem. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Zespoły "Istebna" i "Promni" należą do najbardziej utytułowanych i najczęściej nagradzanych w Polsce. Wielokrotnie występowały w różnych zakątkach świata, zdobywając liczne trofea podczas międzynarodowych festiwali.

Repertuar zespołu "Istebna" oparty jest o tańce i pieśni Beskidu Śląskiego, zwłaszcza Trójwsi Beskidzkiej: Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, położonych na styku granicy polskiej, czeskiej i słowackiej. Podczas koncertu w  Kielcach zobaczymy  najbardziej charakterystyczny taniec – "owiynżiok" – występujący tylko na terenach Trójwsi Beskidzkiej. Zespół zaprezentuje również "świńszczoka", "kołomajkę", "kowola", "rejnę", "piłkę", "czworoka" oraz tańczone przez mężczyzn – "kapitana" i "beczkę". Będziemy mogli podziwiać rytmiczne zabawy – "kapustę" i "placki". Tańcom i śpiewom będzie towarzyszyła płynąca prosto z góralskich serc muzyka wygrywana na takich archaicznych instrumentach jak heligonka czy trombita. To niespotykane instrumentarium uzupełnią fujarki, skrzypce, altówka i kontrabas, które w rękach górali żywieckich potrafią wzbudzić w słuchaczach nowe niesamowite emocje i wzruszenia.

W repertuarze zespołu "Promni" są artystycznie opracowane – jednak z zachowaniem charakterystycznych cech i kontekstu – obyczaje, tańce, pieśni i melodie z 16 regionów Polski. W Kielcach zespół zaprezentuje Państwu tańce Pogórzan Gorlickich, tańce opoczyńskie i tańce podlaskie. Będzie więc okazja artystycznie przewędrować z artystami przez okolice Beskidu Niskiego, centralną Polskę i obszary dawnego województwa bielskopodlaskiego. Zobaczymy następujące tańce: "strząska", "kulawego", "drąga", "furtoka", "polki", "mazurki", "walczyki", opoczyńskie "oberki", "kujawiaki" i "polki trzęsionki" oraz tańce podlaskie, którym towarzyszyć będą stosowne pieśni, nierzadko wykonywane w tzw. gwarze chachłackiej. Zespół zaprezentuje nie tylko tańce, ale i całe obrazki korzeniami sięgające czasów pańszczyźnianych. Prezentowanym zabawom będą towarzyszyły pieśni, często pełne humoru przyśpiewki, a przede wszystkim specjalnie zamówiona muzyka.

Serdecznie zapraszamy!

 

Istebna Promni WDK 2014

Kolberg zaproszenie 2

Kolberg zaproszenie 1

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 69
Realizacja nbStudio