Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

16 kwietnia w WDK odbędzie się wernisaż wystawy PORCELANOWE DZIEŁA SZTUKI

2014/03/25

16 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy Państwa do holu dolnego WDK na wernisaż wystawy figurek porcelanowych "Porcelanowe dzieła sztuki" z kolekcji Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Wystawa zagości w WDK do 30 kwietnia 2014 r.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni "Świt" w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Obecna nazwa, przyjęta po prywatyzacji w 1996 r., wywodzi się od pierwszych liter imienia i nazwiska nowego właściciela – Adama Spały.
Kontynuując wieloletnie tradycje, fabryka zajmuje się głównie produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50. i 60. XX w. przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Kolekcja systematycznie powiększa się również o własne wzornictwo. Produkowane figurki stanowią idealne połączenie historii, unikatowego stylu oraz doskonałej jakości.
Fabryka produkuje wyroby porcelanowe ze starych oryginalnych modeli, używając form matek, które przetrwały wraz z chlubną tradycją porcelany ćmielowskiej.
Zarówno stare, jak i nowe wzory – szczególnie nowa kolekcja prof. Lubomira Tomaszewskiego – cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i znawców porcelany na całym świecie. Wyroby produkowane w fabryce eksportowane są do kilkunastu krajów, w tym m.in.: Anglii, Japonii i Rosji.

Małgorzata Kaczmarek (DPiOI WDK)

 

Wystawa figurek z Cmielowa

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 84
Realizacja nbStudio