Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

14 marca odbędzie się wernisaż wystawy prac Aleksandry Potockiej-Kuc

2014/03/06

14 marca godz. 18.00 serdecznie zapraszamy Państwa do Sali Kominkowej WDK na wernisaż wystawy prac Aleksandry Potockiej-Kuc, zatytułowanej "Ponadczasowy obraz poezji Bolesława Leśmiana". Grafiki artystki będzie można oglądać w WDK do 21 marca.

Aleksandra Potocka-Kuc (rocznik '69) pochodzi z Kielc. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach (które ukończyła w 1989 roku jako najlepsza absolwentka szkoły). Pod koniec lat 80. wzięła udział w plenerach malarskich w Pradze i Budapeszcie. W 1989 r. uczyła się nowoczesnych technik graficznych w atelier bułgarskiej artystki Marii Dundakowej w Szwajcarii.
W 1991 rozpoczęła studia artystyczne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. J. Riepina w Sankt-Petersburgu. W 1997 r. obroniła z wynikiem bardzo dobrym pracę dyplomową w technice linorytu na temat "Seria ilustracji do wierszy Bolesława Leśmiana".
Od 2008 r. artystka pracuje w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach na stanowisku nauczyciela konsultanta przedmiotów: plastyka, wiedza o kulturze. Jednocześnie przez cały czas uczestniczy w konkursach artystycznych. Jej prace były już wystawiane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą, m.in.: w Sissach w Szwajcarii (2003), w Ried w Austrii, w Chicago w USA (2005), w Aurolzmunster w Austrii (2013) oraz w Panchii we Włoszech (2014).
Swój dorobek twórczy Aleksandra Potocka-Kuc prezentuje również na stronie http://kuc.kielce.com.pl/

Artystka tak mówi o pracach, które zostaną pokazane na wystawie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach:

"Prace oprawione w format 50 x 70 cm, które zaprezentuję, zostały wykonane podczas moich studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Sankt-Petersburgu. Przygotowanie matryc zajęło mi 3 lata. […] Moją metodą pracy jest wnikliwa, studyjna praca z modelem – może to być postać człowieka czy też martwa natura, a następnie przetwarzanie realizmu na postać syntetyczną – znak graficzny itp. Od analizy do syntezy. […]
Dlaczego Leśmian? Leśmian jest ponadczasowy, uniwersalny. Podkreśla wartości moralne – choć jego życie może do końca takie nie było. Cenię go za afirmację życia i pozytywne nastawienie do świata".

 

JJopek wystawa 03.2014

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 24
Realizacja nbStudio