Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

MARZYSKIE WESELE

2010/08/02

„Marzyskie Wesele” to tytuł wydarzenia kulturalnego zrealizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach oraz Radę Sołecką w Marzyszu. W niedzielę, 25 lipca 2010, w kościele w Kaczynie odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem ubranej w stroje ludowe pary młodej oraz gości weselnych. W orszaku wiodącym z Kościoła stanął m.in. Burmistrz Miasta Gminy Daleszyce Wojciech Furmanek z małżonką. Z Kaczyna goście udali się bryczkami do Marzysza II, gdzie odbyło się widowisko plenerowe „Marzyskie Wesele”. Udział w nim wzięli członkowie Gminnego Zespołu Pieśni Ludowej MGOK Daleszyce, zespołów śpiewaczych „Dalmarjanki” i „Mójczanki” oraz Kapeli Korbanów.

„Marzyskie Wesele” stanowiło inscenizację tradycyjnego obrzędu weselnego według scenariusza Teresy Klimczak, instruktorki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach. W programie znalazły się świętokrzyskie przyśpiewki i tańce wykonywane przez ludowe śpiewaczki i tancerzy. Cieszyły oczy barwne tradycyjne stroje, w których ludowi artyści prezentowali weselne zwyczaje i obrzędy, m.in. błogosławieństwo, dzielenie chlebem, oczepiny oraz taniec na przetaku.

Licznie zgromadzona publiczność z entuzjazmem śledziła rozgrywającą się na scenie akcję a w podziwianiu bogactwa naszej tradycji ludowej nie przeszkodził nawet ulewny deszcz. Dla weselnych gości przygotowano poczęstunek składający się z weselnego placka, kaszanki i kiełbasy.

Udział wzięli:
Panna młoda – Monika Kuroś
Pan młody – Norbert Wojciechowski
Starsza druhna – Bożena Kołodziejczyk
Starszy drużba – Grzegorz Jamioł
Matka I – Helena Jamioł
Matka II – Maria Komorowska
Ojciec – Stanisław Komorowski
Starościny – Teresa Klimczak, Marianna Śmiłowska
Drużbowie: Danuta Kowalska, Stanisław Jamioł, Aleksandra Jemioł, Ludwik Kubicki, Teresa Stachurska, Jerzy Nowicki.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 103
Realizacja nbStudio