Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

20 stycznia - otwarcie wystawy OŻYWIONE MIEJSCA PAMIĘCI POWSTANIA STYCZNIOWEGO 1863-1864 NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

2014/01/16

W najbliższy poniedziałek – 20 stycznia o godz. 17.00 – w holu górnym WDK odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Heleny i Jerzego Kowalczyków "Ożywione miejsca pamięci powstania styczniowego 1863-1864 na terenie województwa świętokrzyskiego".

Przy przygotowywaniu tej wystawy pojęcie "ożywione miejsca pamięci powstania styczniowego" zastosowano w przypadkach, gdy w ostatnich latach przeprowadzono istotne prace konserwacyjne i remontowe obiektów upamiętniających wydarzenia okresu powstania styczniowego, gdy w miejscowościach, w których wydarzenia powstania styczniowego znane były wyłącznie z literatury lub z ustnych przekazów mieszkańców, w ostatnich latach wykonano tzw. materialne upamiętnienie, wreszcie – gdy przy istniejącym miejscu pamięci powstania styczniowego odbywają się coroczne obchody rocznicy wydarzeń z okresu powstania – takie jak np. Marsz Peowiaków przy mogile w Dwikozach czy uroczystości na Grochowiskach – i można zauważyć, że stanowią one "żywe" miejsca pamięci dla uczestników tych zgromadzeń.

Helena i Jerzy Kowalczykowie przygotowali dla Państwa kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących ożywione miejsca pamięci powstania styczniowego znajdujące się na terenie województwa świętokrzyskiego wraz z bogatymi opisami pozwalającymi dokładnie prześledzić ich historię.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy.

Na zdj.: Mogiła w Grochowiskach

Fot.: Jerzy Kowalczyk

Mogiła w Grochowiskach

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 146
Realizacja nbStudio