Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Spotkanie z Iwoną Kienzler, autorką książki ŻYCIE MIŁOSNE KRÓLÓW Z DYNASTII WAZÓW

2013/12/12

Uwaga! Z przyczyn niezależnych od WDK spotkanie z panią Iwoną Kienzler, zaplanowane na godz. 18.00 w Sali Kominkowej WDK, zostało odwołane. Szczegóły.

W najbliższy poniedziałek – 16 grudnia o godz. 18.00 – zapraszamy Państwa do Sali Kominkowej WDK na spotkanie z Iwoną Kienzler – autorką ponad sześćdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii. Iwona Kienzler zaprezentuje w Kielcach swoją najnowszą książkę – "Życie miłosne królów z dynastii Wazów", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Wstęp wolny.

Polscy królowie z wywodzącej się ze Szwecji dynastii Wazów należą bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych monarchów w historii naszego kraju, niepoddających się jednoznacznej ocenie. Co prawda, na temat roli tych władców w historii naszego kraju napisano już tomy, ale książka Iwony Kienzler przedstawia aspekt biografii polskich Wazów traktowany dotąd po macoszemu, a nawet zupełnie pomijany w innych opracowaniach biograficznych – mianowicie ich życie miłosne.
Autorka pisze o kobietach, którym przyszło dzielić życie z władcami z tej dynastii: żonach, zarówno tych kochanych, jak i tych odwiedzanych w sypialni wyłącznie z obowiązku, kochankach, począwszy od tajemniczej Urszuli Meierin, domniemanej kochanki Zygmunta III, umilającej mu okres wdowieństwa, poprzez piękną Jadwiżkę, największą miłość Władysława IV, panią Radziejowską, której romans z Janem Kazimierzem zakończył się potopem szwedzkim, ambitną Denhoffową, a skończywszy na pani de l’Hôpital, ostatniej miłości Jana Kazimierza, umilającej mu smutny żywot emigranta, który wiódł po abdykacji. Publikacja nie koncentruje się tylko na zawirowaniach miłosnych Wazów – na jej kartach znalazło się wiele ciekawostek – szczegółów na temat codziennego życia monarchów oraz ich niecodziennych pasji i zainteresowań.

Iwona Kienzler jest autorką ponad sześćdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii oraz leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów.

Na spotkanie z Iwoną Kienzler zapraszają: Wydawnictwo Bellona, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Księgarnia "Pod zegarem".

 

Spotkanie z Iwona Kienzler

Iwona Kienzler

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 105
Realizacja nbStudio