Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Wieczór autorski Stanisława Janickiego. Otwarcie kina Fenomen

2013/11/26

25 listopada 2013 r. gościem WDK był Stanisław Janicki – znakomity filmoznawca, legenda telewizji, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, wykładowca akademicki. Po spotkaniu autorskim odbyło się uroczyste odsłonięcie nowego logotypu kina WDK – od wczoraj kino nosi nazwę Fenomen.   

Stanisław Janicki to legenda polskiej telewizji – był autorem i prowadzącym najdłużej nadawanego w polskiej telewizji programu poświęconego tematyce filmowej – "W starym kinie" – na którym wychowały się rzesze miłośników sztuki filmowej. Obecnie Stanisław Janicki prowadzi program "W iluzjonie" emitowany w stacji Kino Polska. Nasz gość jest także reżyserem, autorem filmów dokumentalnych, scenarzystą, w wolnych chwilach pisze książki. W Kielcach promował swoją najnowszą publikację "Odeon. Felietony filmowe". Obiecał, że wkrótce na rynku pojawi się kolejna książka – tym razem poświęcona jego pracy w telewizji.

Po spotkaniu autorskim odbyło się uroczyste odsłonięcie nowego logotypu kina WDK – od wczoraj nosi ono nazwę Fenomen. Nowa nazwa kina WDK nawiązuje do nazwy pierwszego kieleckiego kina otwartego 10 lutego 1909 roku przez Maxa (Mendela) Ellencweiga.

Kino to nosiło nazwę Phenomen i mieściło się na piętrze budynku u zbiegu ulic Konstantego (obecnie Sienkiewicza) i Małej. Max Ellencweig, który był wielkim wielbicielem kina, uruchomił je wspólnie z inżynierem Stanisławem Tomickim.

Max Ellencweig dzielił się z mieszkańcami naszego miasta swoją pasją filmową przez 30 lat. Jego działalność przerwała wojna. Kino Phenomen przejęli Niemcy. Ellencweig zaś został zamordowany w Treblince.

Kino WDK należy do najstarszych kieleckich kin – zostało otwarte 13 marca 1937 roku. Początkowo bezimienne, po wojnie funkcjonowało pod nazwą Robotnik. Później – jako kino Echo. Ale ta nazwa nie przyniosła mu szczęścia – w 2003 roku z powodu niskiej frekwencji i przestarzałej aparatury kinowej zostało na czas jakiś zamknięte.   

Wróciło na mapę Kielc dopiero po 5 latach. Z nową kadrą – jego kierownikiem został absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim – Jarosław Skulski – i z nowymi możliwościami, które przyniosła szansa pozyskiwania środków zewnętrznych – i tym samym dostosowywania kina do potrzeb coraz bardziej wymagającej publiczności. 

To dzięki dodatkowym środkom Salę Widowiskową WDK wyposażono m.in. w nowy system głośnikowy i opuszczany ekran. W 2010 r. dokupiono multimedialny projektor instalacyjny, umożliwiający projekcje filmów z nośników alternatywnych: DVD i Blu-Ray.

2013 to kolejna ważna data w historii Kina WDK – 8 dekadę swojego życia nasze kino kończy, wkraczając w erę cyfrową – bogatsze o nowy projektor cyfrowy BARCO umożliwiający wyświetlanie filmów w systemie 2 D. A jednocześnie przyjmuje nazwę Fenomen odwołującą się do najlepszych tradycji filmowych naszego miasta. 

Fot. Agnieszka Markiton (PIK)

Janicki 1
Stanisław Janicki
Janicki 2
Stanisław Janicki, Jarosław Skulski
Janicki 3
Uroczyste odsłonięcie nowego logotypu kina. Od lewej: Jarosław Skulski, Jarosław Machnicki, Stanisław Janicki
Janicki 4
Stanisława Gos przez 28 lat była kierownikiem kina WDK. Wczoraj - naszym honorowym gościem
Janicki 5
Dr Monika Bator z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach 
Janicki 6
Spotkanie z czytelnikami 
Więcej zdjęć: 
Wieczór autorski Stanisława Janickiego. Otwarcie kina Fenomen

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 48
Realizacja nbStudio