Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Ochojska w WDK

2010/04/19

IV Kongres Stowarzyszeń Województwa Świętokrzyskiego w Wojewódzkim Domu Kultury przy ulicy Ściegiennego 2, przepełniony był wzruszeniem, głównie za sprawą Janiny Ochojskiej - założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej. To właśnie ona tchnęła w nas dech zadumy, ale i nadziei na lepsze jutro.

Życie za wodę
Na konferencji prasowej, po oficjalnym Kongresie Janina Ochojska powiedziała:
- „Dzień ten skończy się okropnie. 20 tysięcy ludzi umrze z głodu. Ponad 20 tysięcy dzieci umrze na uleczalne choroby. 6 tysięcy, z powodu picia brudnej wody. Takich liczb jest więcej.” Setki statystyk, tysiące dusz. Tak wiele istnień może przetrwać, za tak niewielką cenę. Ochojska, opowiada spokojnym tonem o pobycie w Sudanie. O dzieciach z ranami na twarzy, które są wynikiem larw wykluwających się w ciele od picia brudnej wody. Larwy wychodzą oczami, a ludzie ślepną. - „Teraz już to wygląda znacznie lepiej” - zapewnia Janina. - „widzę dzieci z czystymi buziami, bez skazy. Tworzymy w Sudanie studnie z czystą wodą. Jest lepiej.”

Nieatrakcyjne dobro
Chciałam napisać Pani Prezes, ale Ochojska mimo swoich wielkich czynów, pozostaje skromną osobą. Prosi jednego z dziennikarzy by zwracali się do niej – Pani Janino. „Nie przywykłam do 'prezesa'” - mówi z uśmiechem. Zatem Pani Janina zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt Polskiej charytatywności. Doszukuje się przyczyny braku zainteresowania młodych ludzi wolontariatem. Pyta, czy widzieliśmy ostatnio jakiś program o młodzieży w dobry świetle, a nie tylko o chuligaństwie i demolkach.
- „Mało mówi się o tym co dobre. Dobro jest dzisiaj nieatrakcyjne”.

Mylone pojęcia
Ochojska zwraca uwagę na często mylone pojęcie – darowizna. „Proszę państwa. 1 proc. Podatku na  fundacje charytatywne, to nie jest dobre serce, a dobra wola.” - tłumaczy. „Jest to świadomy wybór, oddania pieniędzy z podatku na rzecz organizacji pozarządowych, a nie do puli państwa. Nie jest to jednak darowizna” - dodaje. A i my dodajemy, że więcej informacji o pomocy dla głodnych dzieci i nie tylko, można uzyskać na stronie internetowej www.pajacyk.pl.
Zachęcamy gorąco do pomocy, bo stawka jest ogromna. Ludzkie życie.

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 40
Realizacja nbStudio