Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

VI FESTIWAL PIEŚNI WIELKOPOSTNYCH

2010/03/17

VI FESTIWAL PIEŚNI WIELKOPOSTNYCH odbywa się rokrocznie w marcu i obejmuje teren województwa świętokrzyskiego. Inicjatywa ta skierowana jest do amatorskich środowisk muzycznych. Repertuar konkursowy obejmuje pieśni pasyjne – tradycyjne utwory sakralne oraz ich nowe opracowania i aranżacje.
Z roku na rok wzrasta zainteresowanie repertuarem wielkopostnym. Rośnie także poziom artystyczny prezentacji konkursowych. Dzięki przeglądom rejonowym w Pińczowie oraz Stąporkowie, wykonawcy z całego województwa mają szansę zaprezentować się przed szerszą publicznością. Znajdują się wśród nich soliści, chóry, zespoły ludowe, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Repertuar wielkopostny zachwyca swoim bogactwem, harmonią, a także niepowtarzalnym klimatem, w którym odnajdują się zarówno ludowe zespoły śpiewacze, jak i grupy wokalno-instrumentalne wykorzystujące instrumenty i brzmienia charakterystyczne dla muzyki współczesnej.
Tegoroczne przeglądy rejonowe odbyły się w Klasztorze Ojców Franciszkanów Reformatów w Pińczowie (7 III 2010) oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie (14 III 2010). O nominację do Koncertu Finałowego ubiegało się 29 podmiotów, z których Rada Artystyczna wytypowała 12 finalistów. Przeglądy w Pińczowie i Stąporkowie cieszyły się zainteresowaniem publiczności, stanowiąc atrakcję dla miłośników muzyki chóralnej, wokalno-instrumentalnej oraz białych głosów ludowych śpiewaków.
Poziom wykonawczy zaprezentowanego podczas przesłuchań materiału był wyjątkowo wysoki. Artyści czerpali zarówno ze skarbnicy światowej sławy kompozytorów jak i z tradycji naszych ojców. Wśród autorów pojawiły się takie nazwiska jak Handel czy Ingegneri, a wśród wykonywanych utworów znane wszystkim „Stabat Mater”, „W Krzyżu Chrystusa” czy „Krzyżu Święty”, ale także kompozycje własne, jak w przypadku zespołu wokalno-instrumentalnego „Konterfekt”.
Niezwykle trudnym zadaniem okazało się wyłonienie artystów, którzy wezmą udział w Koncercie Finałowym, 21 III 2010 w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach, nie sposób byłoby bowiem zaprezentować wszystkich uczestników przeglądów rejonowych w trakcie jednego Koncertu. Zatem pomimo, że każda z prezentacji posiadała niewątpliwą wartość artystyczną, do Daleszyc zaproszono dwanaście podmiotów prezentujących najwyższy poziom wykonawczy: cztery chóry, cztery zespoły ludowe, trzy podmioty w kategorii „zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne” oraz jedną solistkę.
Finaliści wykonają po trzy utwory, na podstawie których Rada Artystyczna przyzna nagrody i wyróżnienia.
Wszystkich miłośników muzyki sakralnej, chóralnej, współczesnej i ludowej, zapraszamy na Koncert Finałowy VI Festiwalu Pieśni Wielkopostnych, który odbędzie się w niedzielę 21 III 2010 o godz. 13.00 w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach.
Współorganizatorami tegorocznych przeglądów rejonowych byli: Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatów w Pińczowie, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, Burmistrz Miasta i Gminy Stąporków, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Stąporkowie, Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie.
Patronat honorowy nad Festiwalem sprawują: Jego Ekscelencja Ks. Biskup Kazimierz Ryczan – Biskup Kielecki, Tadeusz Kowalczyk – Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Tekst: Karolina Opałko

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 119
Realizacja nbStudio