Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Teatr absurdu w WDK

2013/01/31

1 marca o godz. 18.00 WDK zaprasza na spektakl „Elżbieta Bam, czyli Interdyscyplinarny Kabaret Ponurego Żartu” Stowarzyszenia „Teatr Rawa” z Katowic.

Spektakl „Elżbieta Bam, czyli Interdyscyplinarny Kabaret Ponurego Żartu” oparty został na surrealistycznych utworach literackich Daniiła Charmsa, członka Grupy OBERIU, czyli Stowarzyszenia Sztuki Realnej (Objedinienije Riealnogo Iskusstwa). Oberiuci tworzyli na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku w Rosji (ówczesnym ZSRR). Większość, również z powodu swojej działalności artystycznej, zginęła w więzieniach stalinowskich, dlatego na długi czas o nich zapomniano. Obecnie stanowią centralne zjawisko poezji rosyjskiej XX wieku, jako prekursorzy teatru absurdu, w tym m.in. Latającego Cyrku Monty Pythona.
Grupa OBERIU dzieliła się na sekcje: poetycko-literacką, muzyczną, plastyczną i filmową, dzięki czemu artyści różnych dziedzin wzajemnie się inspirowali. Twórcy spektaklu „Elżbieta Bam...” wykorzystują różne środki artystycznego wyrazu, skupione na scenie teatralnej: muzykę graną na żywo, zainspirowaną utworami literackimi oberiutów, połączoną z akrobatycznym tańcem na szarfie, scenografią multimedialną zaprojektowaną specjalnie dla tego wydarzenia, a także grę aktorską.
Spektakl składa się z sekwencji rozmaitych skeczy i piosenek, w których aktorzy i muzycy wprowadzają widzów w krainę czarnego i absurdalnego humoru.

Recenzent „Gazety Wyborczej” tak napisał o tym niesamowitym wydarzeniu teatralnym:

„Spektakl "Elżbieta Bam, czyli Kabaret Ponurego Żartu" spodoba się wszystkim tym, którzy znają na pamięć skecze z "Latającego Cyrku Monthy Pythona" i mają nad łóżkami plakaty z grupą Mumio. […] Ten szalony popis aktorów katowickiego Teatru Rawa jest tak nasycony absurdem, że można by go wyciskać i przelewać do butelek. [...] Mimo że teksty wykorzystane w spektaklu mają już długą brodę, są zaskakująco aktualne. Pewnie dlatego, że ludzka głupota jest zjawiskiem ponadczasowym, a i aktorzy "Teatru Rawa" oraz reżyser Hubert Bronicki postarali się, żebyśmy nie poczuli się jak na widowisku historycznym.”

"Gazeta Wyborcza" Zanim narodził się Monthy Python, była Elżbieta Bam

Opracowanie i reżyseria: Hubert Bronicki
Muzyka: Roboty na wysokości
Scenografia-multimedialna: Agata Wojcierowska, Piotr Łukasik, Esteban Penuela
Scenografia: Paweł Frankiewicz
Obsada: Katarzyna Jastrzębska, Ewa Kubiak, Joanna Wawrzyńska, Bogusław Kudłek, Michał Piotrowski

„Elżbieta Bam...”, 1 marca, godz. 18.00, Sala Widowiskowa WDK.
Bilety w cenach: 30 zł – normalny, 20 zł – ulgowy, są do kupienia w Dziale Promocji i Organizacji Imprez, nry tel.: 41 365 51 44; 665 202 306.

 

Elżbieta Bam - sztuka - plakat

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 28
Realizacja nbStudio