Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

18 stycznia w WDK odbędzie się promocja wydawnictwa MÓWIĄ WIEKI poświęconego 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

2013/01/17

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się promocja magazynu historycznego "Mówią wieki", który w całości został poświęcony tematowi powstania styczniowego. Wybitni historycy przedstawili w nim genezę, przebieg i skutki tego największego powstańczego zrywu Polaków w XIX stuleciu.

Promocja magazynu historycznego "Mówią wieki" odbędzie się 18 stycznia o godzinie 13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Styczniowy numer w całości poświęcony został powstaniu styczniowemu. W czasopiśmie będziemy mogli przeczytać m.in. wywiad z prof. Jerzym Wojciechem Borejszą - historykiem z Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym ogólnopolskiej komisji obchodów 150-lecia powstania styczniowego oraz rozważania nad dylematami Aleksandra Wielopolskiego, pióra Andrzeja Szwarca. W numerze znajdziemy również kalendarium powstańcze, artykuły związane z udziałem chłopów i kobiet w powstaniu styczniowym oraz rolą Republiki Wąchockiej w walce z zaborcą. Przybliżone zostały także sylwetki dowódców i bohaterów powstania, m.in.: generała Józefa Hauke-Bosaka, Antoniego Jeziorańskiego, Ludwika Mierosławskiego czy Mariana Langiewicza.

Dawne ziemie województw krakowskiego i sandomierskiego były widownią krwawych walk powstańczych, a klasztor na Świętym Krzyżu, Wąchock, Bodzentyn, Małogoszcz czy Grochowiska to tylko niektóre z miejsc, gdzie rozgrywały się te wydarzenia.

Źródło informacji: PIK.

Więcej o wydawnictwie: "Mówią wieki".

Mówią wieki czasopismo 400

Fot. www.mowiawieki.pl

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 8
Realizacja nbStudio