Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

11 listopada WDK zaprasza na spektakl patriotyczny JESIENNY CUDNY DNIU

2012/10/19

11 listopada Wojewódzki Dom Kultury zaprasza na spektakl „Jesienny cudny dniu”. Będzie to widowisko w 24 obrazkach według historycznego tekstu „Abecadło wolnych dzieci” z 1926 roku - zbioru  wierszy patriotycznych Artura Oppmana, polskiego poety okresu Młodej Polski. (Sala Widowiskowa, godz. 16).

W spektaklu wystąpią młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Antyrama”, prowadzonej przez Huberta Guzę z Działu Dziedzictwa Kulturowego, aktorzy ze studia teatralnego będącego pod opieką Lecha Sulimierskiego oraz członkowie Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im 13. Pułku Ułanów Wileńskich i Związku Strzeleckiego „Strzelec”. W spektaklu weźmie też udział Zespół  Pieśni i Tańca „Kielce”.
Muzyczna strona spektaklu oparta jest na pieśniach patriotycznych, w tym mało znanej „Pieśni wolności”, napisanej przez Józefa Pawłowskiego do słów Stefana Studzińskiego na dzień Święta Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej 11 listopada, wydanej w śpiewniku z 1930 roku. Tytuł programu nawiązuje do jej tekstu:

„O, dniu jesienny, cudny dniu!
Tyś przyniósł tchnienie wiosny.
Wspomina ciebie się bez tchu.
Wciąż budzisz dreszcz radosny…”

Na zakończenie nastąpi rozśpiewanie patriotyczne – mianem tym organizatorzy określili wspólne wykonanie najbardziej znanych pieśni przez publiczność i artystów występujących w spektaklu.

11 list 2012 plakat duzy

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 26
Realizacja nbStudio