Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

8 listopada gościem WDK będzie znakomity aktor Jan Nowicki

2012/10/16

O niedawno wydanych wspomnieniach "Mężczyzna i one" i dziesiątkach innych arcyważnych spraw Jan Nowicki opowie Państwu już 8 listopada w WDK (Sala Kominkowa, godz. 18, wstęp wolny).

Wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog, postanowił w swojej najnowszej książce podzielić się z czytelnikami swoimi refleksjami, pomysłami i wreszcie wiedzą o tych, na których zna się jak mało kto – o kobietach. Kochał je zawsze i kocha teraz, a i one odwzajemniają, i to do entej potęgi, uczucie sympatii bądź uwielbienia, oddania bądź przyjaźni. Nadszedł więc czas, aby nagromadzoną przez całe życie wiedzę przelać na papier, po części z pomocą Katarzyny Zimmerer, która pytaniami i komentarzami skierowała rozbiegane czasem myśli pana Jana ku pewnemu uporządkowaniu.

Tekst, mimo wielkości tematu, tryska humorem, ale humorem refleksyjnym, który sprawia czytelnikowi niewątpliwą satysfakcję. Ale oddajmy głos autorowi, który upoważnił wydawnictwo Bellona do zacytowania fragmentu pewnej większej całości. Pisze w nim o diable, lecz… „Jestem w każdym wieku – miłe Panie. Bywam na przemian stary i młody. Dobry albo zły. Zupełnie jak Wy. Mogę, jeśli zechcę, być: rybą, ptakiem, kobietą, bądź siekierką. Fruwam sobie – za pan brat – z wiatrem wywracającym okręty. Razem ze słońcem wypalam trawy. Skryty w tykaniu ściennego zegara odmierzam Wasz drogocenny czas. Jestem lękiem pozbawionym (w jakimś sensie) skóry, krwi i kości. Strachem, bez którego niepodobna żyć. Ciągle czymś zajęty. Zamyślony. Przeważanie rozbawiony. Ale także smutny.
Co wy byście beze mnie zrobili? Bez mojej tolerancji, skłonności do żartu i prawdziwych wzruszeń? Jestem – w gruncie rzeczy – przewodnikiem po ścieżkach piekielnej frajdy i zmysłowej przyjemności życia.”

 

Jan Nowicki okladka duza

 

Jerzy Pilch o Janie Nowickim:

"Masz ten czar nienabyty, niewyćwiczony i dla większości śmiertelników nieosiągalny. Talent, który jest poza sztuką, poza aktorstwem i poza literaturą. Na czym to dokładnie polega, nie wie nikt, z grubsza polega to na tym, że każdy kto się z Tobą zetknie, chce z Tobą być, chce z Tobą obcować, chce słuchać tego, co mówisz i bez względu na to, czy kobietą jest czy mężczyzną – chce mieć z tobą miłość. O sprawie duchowej teraz mówię, nie o zewnętrznych gestach."

Kuba Wojewódzki o książce Jana Nowickiego:

"Ta książka jest książką dla przeciwników życiowej filozofii Jana Nowickiego. Dla tych, którzy się go boją i nie lubią, bo ich wk... swym stanowczym światopoglądem lejącego na wszystko aktora prawie ze Skolimowa […] Będą zaskoczeni, że brawurowa biografia, wielki hałas i celna złośliwość to cudowny mundur bojowy, który aktor zakłada, gdy idzie wadzić się z rzeczywistością."

 

Jan Nowicki foto duze

 

Jan Nowicki (ur. 5 listopada 1939 w Kowalu) – wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
7 października 1964 r. zadebiutował w "Zaproszeniu do zamku" Jeana Anouilha na deskach Starego Teatru w Krakowie, którego aktorem jest do dziś. Na ekranie debiutował w 1963 r., wystąpił w ponad stu filmach. Związany był z kręgiem twórców kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Był wykładowcą w krakowskiej PWST, gdzie w latach 1973–1974 był prodziekanem wydziału aktorskiego.

Na podst. informacji Wydawnictwa Bellona

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 19
Realizacja nbStudio