Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

11 listopada - uroczysta repremiera filmu PAN TADEUSZ z 1928 r.

2012/10/16

9 listopada 2012 roku o godz. 19. w odremontowanym zabytkowym budynku kina Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysta repremiera zrekonstruowanego w zaawansowanej technologii 4K niemego zabytku filmowego "Pan Tadeusz" (w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, z 1928 r.) z towarzyszeniem muzyki na żywo specjalnie na tę okazję skomponowanej przez Tadeusza Woźniaka. Wojewódzki Dom Kultury zaprasza na specjalny uroczysty pokaz filmu "Pan Tadeusz" w niedzielę 11 listopada o godz. 18., zaledwie w dwa dni po jego warszawskiej repremierze. Wstęp wolny.

Premiera filmu miała miejsce 9 listopada 1928 roku w Warszawie, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz Marszałek Józef Piłsudski z rodziną.

Tego samego dnia, po 84 latach, odbędzie się uroczysta repremiera filmu z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego. W ten oto sposób na ekrany kin powraca zrekonstruowana pierwsza filmowa wersja epopei narodowej Adama Mickiewicza wzbogacona współcześnie skomponowaną muzyką.

Po II wojnie światowej film Ryszarda Ordyńskiego ocalał jedynie we fragmentach. Wszystkie zachowane fragmenty filmu pochodzące z różnych kopii zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną, jak najpełniejszą wersję, oraz poddane obróbce cyfrowej. Dzięki temu dotychczasowy 42-minutowy fragment został uzupełniony o sceny nieznane powojennej publiczności. Dodatkowo filmowi przywrócono oryginalny wiraż. Obecnie "Pan Tadeusz" trwa nieco ponad dwie godziny, niestety, nadal nie jest kompletny.

Cyfrowa rekonstrukcja filmu "Pan Tadeusz" przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 roku, zrealizowano ją w ramach projektu NITROFILM – "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Pan Tadeusz 16.10.12

 

Źródło: Kino WDK, filmpolski.pl

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 146
Realizacja nbStudio