Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Pamięć - miasto żywych - miastu zmarłych

2012/10/10

Po raz dwudziesty Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego organizuje na kieleckich nekropoliach kwestę, z której fundusze zostaną przeznaczone na konserwację cennych, zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

W dniach od 1 do 4 listopada Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego organizuje na kieleckich nekropoliach coroczną  kwestę. Środki uzyskane z kwesty zostaną przeznaczone na konserwację cennych, zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

W latach 1993-2012 dzięki ofiarności mieszkańców Kielc zebrano ponad 580 000 złotych. Środki te były wspomagane dotacjami wojewódzkiego konserwatora zabytków, Urzędu Miasta i darowiznami osób prawnych i fizycznych (ponad 400 tys. złotych). W poprzednim roku podczas kwesty zorganizowanej na kieleckich cmentarzach zebrano ponad 76 000 złotych, rok wcześniej była to kwota o 1000 złotych niższa, a w 2009 roku wynosiła 54 000 złotych. Również władze miasta i regionu przekazują fundusze na renowację i konserwację nagrobków. Dzięki pieniądzom zgromadzonym podczas kwest, a także wsparciu finansowym władz miasta i regionu w 2009 roku poddano konserwacji dwanaście grobowców, m.in.: rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamiennego grobowca rodziny Zeitheimów, rodziny Huetów z rzeźbą Chrystusa, grobu pułkownika Trzcińskiego, czy pomnika ojca Kolumbina Tomaszewskiego. W 2010 roku renowacji poddano siedemnaście obiektów, w tym żeliwne pomniki na grobie rodziny Pączkowskich i Tybakowskich, kamienną rzeźbę Czaplickiego, kamienną rzeźbę Matki Boskiej na grobie rodziny Krzyszkiewiczów, grób z rzeźbą Radziejowskiego, czy pomnik Józefa Wokulskiego. W ubiegłym roku konserwacją objęto osiemnaście obiektów, w tym żeliwne nagrobki: Śliwińskiego, Rylskiego, Czarneckiego, kamienne nagrobki Solskiej, Bogackiego i Weberów. W bieżącym roku prace konserwatorskie dotyczyły ponad 25 obiektów. W latach 1993-2011 zabezpieczono i wykonano specjalistyczne prace konserwatorskie na blisko 300 zabytkowych pomnikach, wykonanych z różnego rodzaju kamienia (marmur, granit, wapień lekki, piaskowiec) i żeliwa.

Coroczną kwestę przygotowują społecznie członkowie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa razem z setkami kwestujących, którzy zbierają datki do przygotowanych puszek. W ostatnich latach w kwestach uczestniczy ok. 250 dorosłych osób i ponad 600 uczniów (2011 rok) z kieleckich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Przed nami tegoroczna 4-dniowa kwesta, dlatego organizatorzy zwracają się z apelem do mieszkańców Kielc o pomoc podczas kwesty. Osoby dorosłe i młodzież  - chętnych do kwestowania w tym roku prosimy o kontakt telefoniczny:

  • Edward Kaleciński - kierownik komisji ochrony cmentarzy kieleckich SODN, tel. 41 342 84 39, 694 380 986
  • Andrzej Kubera - wiceprezes SODN, tel. 664 898 925, e-mail: andrzej.kubera@wp.pl
  • Dorota Nowak – skarbnik SODN, e-mail: donowa@interia.eu
  • Stanisław Szrek - prezes SODN, tel. 41 34 620 67, 500 49 29 40

Sztab organizacyjny tegorocznej kwesty, jak co roku, mieści się w I LO im. St. Żeromskiego.

 

Kwesta list. 2012 duze

 

Źródło: pik.kielce.pl

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 14
Realizacja nbStudio