Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Przegląd Laureatów Nagrody Filmowej LUX Parlamentu Europejskiego w latach 2007-2011

2012/10/09

 

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison

Kino WDK

 

zapraszają na przegląd

 

Laureaci

Nagrody Filmowej LUX

Parlamentu Europejskiego

w latach 2007-2011

 

Kielce

9-12 listopada 2012

Kino WDK

ul. Ściegiennego 2

www.wdk-kielce.pl

 

Na wszystkie projekcje wstęp wolny!

 

 

O NAGRODZIE

Nagroda Filmowa LUX Parlamentu Europejskiego, ustanowiona w 2007 roku, ma na celu wyróżnienie filmów, które promują kultury państw europejskich, pokazują ich różnorodność, a jednocześnie wspólne wartości, ważne dla wszystkich Europejczyków. Filmy konkurujące o Nagrodę Filmową LUX traktują o ważnych dla obywateli Unii Europejskiej sprawach dotyczących ich codziennego życia, postaw, przekonań i dążeń oraz poszukiwania własnej tożsamości.

Dotychczas Nagrodę Filmową LUX przyznano pięciokrotnie, wszystkie nagrodzone filmy tworzą program niniejszego przeglądu. Tegorocznego laureata poznamy 21 listopada podczas gali w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Więcej informacji: www.luxprize.eu.

 

 

FILMY

Na krawędzi nieba

(Auf der andere Seite)

Niemcy/Turcja 2007, 122'

reżyseria: Fatih Ak?n

Nagroda LUX 2007. Owdowiały Ali zakochuje się w prostytutce Yeter. Para szybko zamieszkuje razem. Pogrążony w książkach syn Alego, Nejat, na początku stanowczo sprzeciwia się wyborowi ojca. Kiedy jednak dowiaduje się, że kobieta większość swych ciężko zarobionych pieniędzy wysyła do domu w Turcji, by jej córka mogła studiować na uniwersytecie, nawiązuje się między nimi nić sympatii. Po niespodziewanej śmierci kobiety Nejat wyrusza w podróż do Stambułu w poszukiwaniu jej córki Ayten.

 

Milczenie Lorny

(Le silence de Lorna)

Belgia/Francja/Niemcy 2008, 105'

reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Nagroda LUX 2008. Lorna, imigrantka z Albanii, mieszka w Belgii. Świat wokół jest brutalny. To dżungla, w której wygrywają jedynie najsilniejsi i najbardziej wytrwali. By stać się prawowitą obywatelką Europy, dziewczyna zawarła fikcyjne małżeństwo z Claudym, narkomanem i życiowym nieudacznikiem. Przed Lorną kolejne małżeństwo – jej mężem ma być bogaty Rosjanin. Plan jest prosty i misternie obmyślony – Claudy umrze z przedawkowania, a owdowiała Lorna będzie mogła wejść w kolejny układ. Dziewczyna jest tyko pionkiem w skomplikowanej grze. Podejmuje walkę, w której jest zupełnie sama.

 

Witamy

(Welcome)

Francja 2009, 110'

reżyseria: Philippe Lioret

Nagroda LUX 2009. Bilal ma 17 lat i jest kurdyjskim chłopakiem z Iraku. Wyrusza w pełną przygód podróż przez Europę. Chciałby dostać się do Anglii i spotkać się z mieszkającą tam ukochaną. Bilal trafia w końcu do Calais, ale jak pokonać 32 kilometry kanału La Manche, kiedy nie umie się pływać? Chłopak szybko odkrywa, że podróż nie będzie taka łatwa, jak mu się zdawało. Spotka jednak Simona, podstarzałego byłego mistrza w pływaniu, który wypalił się w rytmie codziennych życiowych wyzwań i odpowiedzialności. Simon postanawia pomóc Bilalowi.

 

Obca

(Die Fremde)

Niemcy 2010, 119'

reżyseria: Feo Alada?

Nagroda LUX 2010. Mężczyzna jest głową domu, wszystko od niego zależy. Pieniądze, wolność, seks, obiad i siniaki. Rodzina to jego własność. Kobieta jest do służenia i bycia posłuszną. Kiedy zawiera małżeństwo, oddaje się bezgranicznie swojemu mężowi. On może wszystko, ona tylko to, na co on pozwoli. Umay jest częścią patriarchalnego układu społecznego, ale chce się z niego wyrwać i uciec od maltretującego męża. Pakuje życie swoje i swojego synka do małej torby i wyrusza z Turcji do Niemiec. Jest gotowa odejść od wpajanych tradycji i rozpocząć nowe życie.

 

Śniegi Kilimandżaro

(Les Neiges du Kilimanjaro)

Francja 2011, 90'

reżyseria: Robert Guédiguian

Nargoda LUX 2011. Michel i Marie-Claire wiodą szczęśliwe życie. Kochają się od przeszło 30 lat, mają dorosłe już dzieci, dorobili się rozkosznych wnuków i otacza ich krąg przyjaciół. Są dumni ze swoich przekonań, a także z tego, kim są. Nawet kiedy Michel niejako dobrowolnie traci pracę, nie kładzie się to cieniem na ich szczęściu. Pewnego dnia zostają jednak napadnięci, pobici i okradzeni przez dwóch zamaskowanych mężczyzn. Ich szok jest jeszcze większy, kiedy dowiadują się, kto i dlaczego zorganizował napad.

 

 

KALENDARZ PROJEKCJI

Kielce

Kino WDK

ul. Ściegiennego 2

www.wdk-kielce.pl

 

9 listopada 18:00 Na krawędzi nieba
20:15 Milczenie Lorny
10 listopada 18:00 Witamy
20:00 Obca
12 listopada 18:00 Śniegi Kilimandżaro

 

Na wszystkie projekcje wstęp wolny!

 

 

ORGANIZATORZY

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison. Współpraca: Kino Światowid (Katowice), Kino Malta (Poznań), Kino WDK (Kielce), Kino Agrafka (Kraków), Instytut Francuski w Polsce.

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 3
Realizacja nbStudio