Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

2 października o żołnierzach wyklętych mjr. H. Dekutowskiego ps. Zapora opowie dr Ewa Kurek

2012/09/26

2 października gościem Wojewódzkiego Domu Kultury będzie kielczanka, dr historii KUL, Ewa Kurek, autorka m.in. serii książek o CC majorze Hieronimie Dekutowskim ps. Zapora i jego żołnierzach. Prelekcja połączona będzie z z pokazem 30-minutowego filmu nt. walki Zapory i jego oddziałów. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. w Sali Kominkowej. Wstęp wolny.

Dr Ewa Kurek od lat zajmuje się (m.in.) badaniem losów żołnierzy wyklętych mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Problematyce tej poświęcona jest powieść dokumentalna ZAPORCZYCY 1943-1949, która w sposób szczególny przedstawia losy żołnierzy oddziału lubelskiego Kedywu AK dowodzonego przez CC majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, który po wkroczeniu w lipcu 1944 roku na Lubelszczyznę Rosjan, wobec wywózek na Sybir i innych form represji w stosunku do jego podwładnych oraz ludności cywilnej, podjął z komunistami nierówną walkę w ramach struktur WiN. Schwytany we wrześniu 1947 roku przez UB, w marcu 1949 roku wraz z 6 swymi oficerami Zapora został zamordowany w mokotowskim więzieniu. Ostatniego jego żołnierza SB schwytała i zamordowała w 1963 roku; ostatni żołnierz Zapory opuścił więzienie PRL w roku 1971.
Książka dr Kurek przedstawia dramat ludzi, którym komunistyczne władze odmówiły w 1944 roku prawa do życia.
(Ponieważ CC Zapora pochodził z Tarnobrzega, związki personalne i terytorialne formacji z żołnierzami AK-WiN z Kielecczyzny są bardzo wyraźne).
Film dokumentalny MAJOR ZAPORA (scenariusz i reż. Ewa Kurek), który zostanie zaprezentowany podczas spotkania, poświęcony jest oddziałom AK-WiN majora Zapory. Zrealizowany został w czasie, gdy żyli jeszcze jego żołnierze. Zawiera wypowiedzi partyzantów oraz dokumenty filmowe z lat 1944-1956.

Pochodząca z Kielc dr Ewa Kurek (rocznik '51) jest absolwentką KUL, tam też w 1989 r. obroniła doktorat z historii pt. Udział żeńskich zgromadzeń zakonnych w akcji ratowania dzieci żydowskich w Polsce w latach 1939-1945. Problematyce żydowskiej poświęcone jest wiele jej badań naukowych i publikacji, m.in.: Gdy klasztor znaczył życie, Wyd. Znak, Kraków 1992 (tłumaczenie na jęz. angielski ze wstępem prof. Jana Karskiego pod tytułem: Your Life is Worth Mine, Wyd. Hippocrene Books, New York 1997); Poza granicą solidarności - stosunki polsko-żydowskie 1939-1945, Wyd. WSU Kielce 2006 (tłumaczenie na język angielski: Polish-Jewish Relations 1939-1945 - Beyond The Limits of Solidarity, Wyd. iUniverse, Bloomington 2012). Dr Kurek jest autorką 6 filmów dokumentalnych zrealizowanych na zlecenie TVP. Była stypendystką Instytutu Sikorskiego i Fundacji Armii Krajowej w Londynie, The Barbara Piasecka-Johnson Foundation, Societe Historique et Litteraire w Paryżu oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Wyniki swoich badań historycznych poza Polską prezentowała m.in. w Princeton University, Hunter College i Columbia University w USA oraz w Jerozolima University w Izraelu.
Jej praca dotychczas została doceniona (m.in.) następującymi nagrodami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za dorobek naukowy i wkład w kulturę Rzeczpospolitej; IX Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Łodzi oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie za scenariusz i reżyserię filmu dokumentalnego Kto ratuje jedno życie..., a także Polcul Foundation Australia za osiągnięcia na rzecz budowania porozumienia pomiędzy narodami polskim i żydowskim.

 

 

Kurek zolnierze wykleci duzy plakat 2012

 

 

Kurek zolnierze wykleci okladka 2012

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 74
Realizacja nbStudio