Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - rok szkolny 2012/13

2012/09/10NHEF 2011-2


Trwają zapisy do 12 edycji projektu „Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”


Już w 30 miastach w całej Polsce uczniowie i ich nauczyciele mogą wziąć udział w projekcie edukacji audiowizualnej realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizatora Międzynarodowego Festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W poprzedniej edycji uczestniczyło ponad 45 tysięcy młodych widzów.

Projekt "Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" (NHEF) powstał z myślą o młodych odbiorcach kina. Jego celem jest umożliwienie uczniom z całej Polski dostępu do niekomercyjnych, ambitnych filmów oraz zachęcenie ich do refleksji i rozmowy o poruszanych w nich tematach.

 

 W opinii rodziców (48% badanych) szkoła nie zwraca wystarczającej uwagi na edukację filmową. 20% badanych uważa, że uczniowie chodzą do kina zbyt rzadko, a nauczyciele nie przykładają wagi do wyboru wartościowych filmów. Edukacja filmowa w przeciętnej, polskiej szkole ogranicza się do wycieczki do multipleksu na dużą produkcję – dwa, trzy razy w roku. Na szczęście, to się zmienia. Nauczyciele i uczniowie coraz chętniej wybierają inteligentne, niekomercyjne kino. Celem naszego projektu jest dostarczenie ważnych filmów tam, gdzie ich nie ma, bo istotą edukacji filmowej, poza wyborem odpowiedniego repertuaru, jest traktowanie filmów jako katalizatora do rozmów. Młodzi ludzie są bardzo wrażliwi i chętnie wykorzystują obejrzane produkcje do dyskusji o ważnych dla nich rzeczach. – mówi Maciej Jakubczyk ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.


Organizatorzy zapraszają wszystkich nauczycieli na specjalne przedpremierowe pokazy filmu Jak to jest w kinach całej Polsce.

W projekcie NHEF od 2001 roku wzięło udział blisko 200 tys. uczniów wszystkich poziomów edukacyjnych oraz ponad 3 tys. nauczycieli z całej Polski. Idea programu jest prosta. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest bardzo różnorodna - część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część - kulturowym i społecznym.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są w kinach, w których realizowany jest projekt oraz poprzez stronę www.nhef.pl. Na stronie znajduje się również lista kin oraz formularz zgłoszeniowy. Rekrutacja trwa do końca września.

Zapisy w Kinie WDK pod nr tel.: 41 365 51 48 / 49
Szczegóły...

 

Pokazy przedpremierowe dla dyrektorów i nauczycieli

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz Kino WDK serdecznie zapraszają wszystkich Dyrektorów i Nauczycieli na przedpremierowe pokazy filmu "Jak to jest" w kinach w całej Polsce!

W ten sposób chcemy wspólnie z Państwem zainaugurować kolejną edycję projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Podczas spotkań zaprezentujemy Państwu program edukacji filmowej na rok szkolny 2012/13 oraz odpowiemy na pytania związane z uczestnictwem w projekcie.

o filmie :

Jak to jest
reż. Bruce Webb
Wielka Brytania 2009, 95’

Film opowiada o relacjach dorosłych i młodych, stawiając jednocześnie pytanie o to, czym jest dorosłość i co to znaczy być dojrzałym i odpowiedzialnym. To świetny przykład mądrego kina, które pozostaje nieznane szerszej publiczności i które jest kwintesencją programu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Pokazy przedpremierowe w Kinie WDK odbędą się 12 i 13 września 2012, o godz. 16:00
Serdecznie zapraszamy !!

nagroda PISF


nhef taśma

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 118
Realizacja nbStudio