Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

I Wojewódzki Konkurs HISTORIA SZTUKI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

2012/09/13

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach serdecznie zaprasza młodzież w wieku 16–19 lat do wzięcia udziału w I Wojewódzkim Konkursie ,,Historia sztuki świętokrzyskiej” zadedykowanym pamięci Tadeusza Maja – historyka sztuki, artysty, wyjątkowej osobowości twórczej i znakomitego pedagoga. Konkurs ma formułę otwartą – mogą w nim wziąć udział zarówno uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, jak i osoby uczestniczące w zajęciach placówek wychowania pozaszkolnego, kół zainteresowań i ośrodków kultury.

Wojewódzki Dom Kultury stara się stale poszerzać swoją ofertę kulturalną dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego i dostosowywać ją do zgłaszanych potrzeb edukacyjnych, dbając jednocześnie o to, by nowe propozycje były związane z tradycją regionu.

Z takiego punktu wyjścia powstała idea ogłoszenia I Wojewódzkiego Konkursu „Historia sztuki świętokrzyskiej” im. Tadeusza Maja. W tym roku, 1 listopada, przypada 15. rocznica śmierci tego znakomitego artysty i wieloletniego dyrektora Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Przez 18 lat kierowania kieleckim Plastykiem wychował dziesiątki znakomitych twórców i trudno wymarzyć sobie lepszego patrona dla tej inicjatywy mającej na celu pogłębienie, a może tylko utrwalenie wiedzy młodych ludzi z zakresu historii sztuki świętokrzyskiej – architektury, malarstwa i rzeźby.  

Patronat nad konkursem objęli:

  • Wojewoda Świętokrzyski,
  • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
  • Świętokrzyski Kurator Oświaty,
  • Muzeum Narodowe w Kielcach,
  • Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach,
  • Telewizja Polska Kielce,
  • Polskie Radio Kielce,
  • "Echo Dnia",
  • Portal Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego.

Patroni ufundowali wiele nagród dla laureatów konkursu, m.in. statuetkę wykonaną w brązie autorstwa Arkadiusza Latosa, czy też utytułowaną wieloma nagrodami, najdłuższą (10,5 m) książkę w Polsce pt. "Ulica Sienkiewicza w Kielcach", autorstwa Radosława Nowakowskiego.

Konkurs odbędzie się 22 października 2012 o godz. 11.00 w WDK w Kielcach. Regulamin, karta zgłoszeniowa oraz zalecana literatura zamieszczone są poniżej.

Bieżące informacje o konkursie zamieszczane będą na stronach WDK-u, PIK-u (http://pik.kielce.pl/) oraz na fanpage'u WDK-u (https://www.facebook.com/wdk.kielce).

Przy okazji konkursu zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają  prace autorstwa Tadeusza Maja, o wypożyczenie ich na okres  15–30  października 2012 r. W tych dniach zorganizowana zostanie wystawa upamiętniająca dorobek Tadeusza Maja, która towarzyszyć będzie konkursowi i przybliży jego twórczość uczestnikom tego przedsięwzięcia i mieszkańcom Kielc.

Wszelkich informacji udziela p. Tomasz Irski z Działu Artystycznego WDK:
nr tel.: 41 36 55 141
e-mail: tomasz.irski@vp.pl

 

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

Zalecana literatura

 

Hist sztuki plakat 14.09.12 duzy

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 51
Realizacja nbStudio