Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Krakowski Salon Poezji w Kielcach

2012/02/27

    W minioną niedzielę, 26 lutego w sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach odbyło się kolejne spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji „Pieśń to wielka – pieśń tworzenie”.
    Gościem czwartej edycji był Jerzy Trela. Przed tłumnie zgromadzoną kielecką publicznością artysta zaprezentował fragmenty arcydzieł polskiej literatury XIX i XX wieku. Jak zapowiedział na początku swojego wystąpienia aktor, spotkanie miało charakter "powrotu do przeszłości". Był to powrót nie tylko do romantycznej refleksji nad wartością i istotą wolności, ale przede wszystkim do wspaniałego języka polskich wieszczów. Przeszywające interpretacje fragmentów "Wielkiej improwizacji" z III części "Dziadów" Mickiewicza, "Wyzwolenia" Wyspiańskiego czy "Fortepianu Chopina" Norwida spotkały się z olbrzymim zachwytem publiczności. Zatem był to wieczór nie tylko wielkich arcydzieł literatury polskiej i wybitnego aktorstwa, ale przede wszystkim spotkanie z   wartością języka i emocjonalnym przekazem poetyckim.
    Ilustrację muzyczną aktorskich interpretacji Jerzego Treli stanowiły pieśni XIX-wieczne oraz arie koloraturowe w brawurowym wykonaniu sopranistki Marty Trybulec przy akompaniamencie Elżbiety Konopczak.
    Gospodarze wydarzenia - Adam Ochwanowski oraz Agnieszka Król zapowiedzieli, że w kolejnych spotkaniach Krakowskiego Salonu Poezji w Kielcach pojawią się Andrzej Seweryn oraz Edward Linde-Lubaszenko.
    Organizatorami wydarzenia są: Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Ośrodek Kulturalno-Historyczny BELDONEK Pałac Wielopolskich w Chrobrzu. Spotkania odbywają się pod patronatem: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego - Adama Jarubasa oraz Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Piotra Żołądka.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 67
Realizacja nbStudio