Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Krakowski Salon Poezji w Kielcach

2012/02/14

Pieśń to wielka, pieśń-tworzenie


    Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach gorąco zaprasza wszystkich  miłośników wybitnej poezji i wybitnego aktorstwa na kolejną edycję Krakowskiego Salonu Poezji w Kielcach. Bohaterem najbliższego spotkania będzie Jerzy Trela - legenda polskiej sztuki aktorskiej. Artysta zaprezentuje fragmenty dramatów wielkich polskich wieszczów - Adama Mickiewicza i Stanisława Wyspiańskiego.
    Jak zwykle słowo poetyckie interpretowane przez zaproszonego aktora, ozdobi ilustracja muzyczna. Pieśni XIX-wieczne (Chopin, Żeleński) oraz arie koloraturowe z przełomu XIX i XX wieku usłyszymy w wykonaniu sopranistki Marty Trybulec przy akompaniamencie Elżbiety Konopczak.

Sala kominkowa WDK, niedziela 26 lutego, godz. 17.00.

 Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Jerzy Trela - wybitny i charyzmatyczny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Urodził się 14 marca 1942 roku w podkrakowskich Leńczach. W 1969 roku ukończył PWST w Krakowie. W tym samym roku debiutował w filmie wojennym pt. "Dzień oczyszczenia" Jerzego Passendorfera . W latach 1969-1971 występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie. Jerzy Trela ma w swoim dorobku ponad 140 ról w Teatrze TV m.in.: rola Wernyhory w "Śnie srebrnym Salomei" J. Słowackiego w reż. Krzysztofa Nazara, rola Bohatera I w "Kartotece rozrzuconej" T. Różewicza w reż. Kazimierza Kutza, rola Proroka Ilii  w  realizacji dramatu "Prorok Ilija" Tadeusza Słobodzianka czy rola Saszy w "Antygonie w Nowym Jorku" J. Głowackiego w reż. Kazimierza Kutza.
    Aktor współpracował z wybitnymi reżyserami filmowymi: Andrzejem Wajdą („Człowiek z żelaza” „Danton”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Pan Tadeusz”) Jerzym Hoffmanem („Do krwi ostatniej...”, „Znachor”, „Wedle wyroków twoich...”, „Stara baśń”), Krzysztofem Kieślowskim  („Spokój”, „Dekalog IX”, „Biały”), Filipem Bajonem („Wizja lokalna 1901”, „Magnat”, „Fundacja”), Agnieszką Holland ("Kobieta samotna") czy Januszem Zaorskim ("Matka Królów").     Od 1970 roku Trela jest aktorem krakowskiego Starego Teatru. To właśnie na deskach tego teatru zagrał role, które należą do największych osiągnięć polskiego aktorstwa. Należy tu wymienić kreacje teatralne w "Szewcach" Witkacego w reż. Jerzego Jarockiego, w słynnych "Dziadach" i "Wyzwoleniu" w reż. Konrada Swinarskiego. Jerzy Trela jest profesorem, wykładowcą krakowskiej PWST. W latach 1984-1990 był jej rektorem. Artysta był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, zarówno za pojedyncze dokonania, jak i za całokształt twórczości. Pięciokrotnie otrzymywał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (w tym nagrodę I stopnia za całokształt dorobku artystycznego w zakresie teatru w 1983 r.).
Ponadto, został uhonorowany nagrodami: Ministra Obrony Narodowej I stopnia za wybitne kreacje filmowe, telewizyjne i teatralne w 1985 r. W 1981 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1989 – tytułem „Zasłużony dla Kultury Narodowej”, a w 2000 - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski („za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej z okazji jubileuszu 50-lecia ZSP”).

Marta Trybulec
- dyplomatka krakowskiej śpiewaczki operowej Teresy Wessely w klasie sopranu koloraturowego. Dysponuje bardzo wysoką skalą głosu, co pozwala jej wykonywać utwory z repertuaru naszych słynnych polskich koloratur – Ady Sari, Bogny Sokorskiej i Haliny Mickiewiczówny. Zajmuje się także muzyką dawną. Od ponad dwudziestu lat jest solistką zespołu „Camerata Cracovia” prowadzonego przez jej męża, lutnistę - Ireneusza Trybulca. Z zespołem tym nagrała kilka płyt CD oraz koncertowała w całej niemal Europie.

Elżbieta Konopczak - wieloletni pracownik Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje ze śpiewakami i pedagogami-wokalistami, m.in. z Heleną Łazarską, Zdzisławą Donat, Ryszardem Karczykowskim, Zofią Kilanowicz. Ma na swoim koncie koncerty w kraju i za granicą oraz nagrania radiowe i płytowe. Nagrodzona za wyróżniający się akompaniament na konkursach wokalnych oraz uhonorowana w 2010 r. Złotym Medalem przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W przeszłości rodzinnie i zawodowo związana z Kielcami - jej pierwszą pracą po studiach była posada nauczyciela w szkołach muzycznych w tym mieście.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 128
Realizacja nbStudio