Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Świętokrzyski Przegląd Zespołów Kolędniczych

2012/01/04

W najbliższą niedzielę, 8- go stycznia o godzinie 9.00 gorąco zapraszamy do Wojewódzkiego Domu Kultury wszystkich wielbicieli bożonarodzeniowej tradycji ludowej na Świętokrzyski Przegląd Zespołów Kolędniczych.


Kolędnicy, którzy przybędą do nas z: Działoszyc, Pawłowa, Mirocic, Czyżowic, Wiślicy i Mąchocic pokażą tradycyjne formy kolędowania, głosić będą Dobrą Nowinę o narodzinach Zbawiciela i składać życzenia pomyślności na Nowy Rok.


Obejrzymy widowisko "Herody" czyli moralitet mówiący o tym, że każde zło musi zostać ukarane. Z kolei "Chodzenie z kozą" to archaiczna forma kolędowania, wywodząca się z magii agrarnej. Koza jako symbol żywotności i wigoru miała zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kolędujący z kozą śpiewali: "Gdzie koza chodzi, tam się żytko rodzi!"


Kolędnicy przeniosą nas w świat tradycyjnej kultury chłopskiej, kiedy to w okresie Świąt Bożego Narodzenia po wsiach maszerowały różnobarwne korowody kolędników odwiedzających domostwa i składających życzenia na Nowy Rok.

Gorąco zapraszamy do wspólnego kolędowania w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury, gdyż jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć tę zanikającą tradycję!

Zapraszamy tym serdeczniej, że wspólnym kolędowaniem włączamy się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Sala widowiskowa WDK, 8 stycznia godz. 9.00

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 84
Realizacja nbStudio