Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Regionalny Przegląd Gawędziarzy

2011/12/12

W tym roku po raz pierwszy Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach zorganizował Regionalny Przegląd Gawędziarzy "Toto nase ludowe godanie".

Formuła konkursu stawia sobie za cel nie tylko popularyzację gawędziarstwa i tradycji regionalnej, ale przede wszystkim uczy szacunku do gwary ludowej.

W prezentowanym przez 12 uczestników repertuarze pojawiły się: godki ludowe, legendy, opowiadania i humoreski ludowe. W Radzie Artystycznej przeglądu zasiedli językoznawcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego: dr Marzena Marczewska i dr Stanisław Cygan oraz instruktor teatralny z Wojewódzkiego Domu Kultury - Hubert Guza.

Po obejrzeniu wszystkich prezentacji konkursowych, jury uhonorowało nagrodami aż 7 uczestników! Wyróżnienia otrzymali: Marianna Kłosowska (za opowiadanie "Ta moja chatka rodzinna"), Marianna Jamrożek z Górna (prezentująca "Legendę o górze Józefce") oraz Maria Skrzyńska (za autorski tekst pt.: "Wilyjo w domu łojców"). III miejsce zajęły ex aequo: Cecylia Korban (za prezentację "Skąd się wzięła nazwa Chałupki w gminie Morawica") oraz Stanisława Żądecka (za opowiadanie "Kcecie - wierzcie, kcecie - nie wierzcie...ale tak było naprowde"). II miejsce przypadło w udziale Henrykowi Bartosowi z Ożarowa, który zaprezentował humorystyczne opowiadanie pt.: "Ło tem jak Maryśka upipcyła Jaśka". Laureatką I miejsca została Henryka Brzoza (za prezentację "Godki własne").

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i uczestnikom, których obecność podczas Regionalnego Przeglądu Gawędziarzy stanowi najlepsze świadectwo tego, że gwara świętokrzyska żyje!

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 75
Realizacja nbStudio