Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Uroczystość obchodów 144 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

2011/12/06

 

W minioną niedzielę, 4 grudnia odbyła się uroczystość upamiętniająca 144 rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jej organizatorem był Edward Dłużewski – prezes Świętokrzyskiego Klubu Morsów oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Święto rozpoczęło się Mszą Świętą w kieleckiej Katedrze, po której wszyscy zebrani udali się na dziedziniec Muzeum Narodowego w Kielcach. Tu, w obecności pocztów sztandarowych ze szkół z terenu całego województwa, Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Morawica oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odbył się Apel Poległych.

Część artystyczną uroczystości w Sali Portretowej Muzeum Narodowego zainagurowały wystąpienia zaproszonych gości, między innymi Lucjana Muszyńskiego – Zastępcy Komendanta Związku Piłsudczyków w Warszawie. O oprawę muzyczną zadbali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kielcach oraz podopieczne Studia Piosenki działającego przy Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, w wykonaniu których zebrani usłyszeli pieśni legionowe: Wojenko, wojenko, O mój rozmarynie, My, pierwsza brygada, Bywaj dziewcze zdrowe. Chwilę patriotycznej refleksji wprowadziła deklamacją autorskich utworów: Alarm i Ojczyzna druhna Urszula Kępkowska. Ważnym elementem uroczystości była prelekcja dotycząca Sanktuarium Marszałka, którą wygłosił Paweł Grzesik- pracownik działu historii Muzeum Narodowego.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Historii Kielc – dr Jana Główki, biorący udział w uroczystości kielczanie, mogli zobaczyć słynny łotewski film pt. "Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej" z 1926 r. w reżyserii Wiktora Biegańskiego. O historii filmu oraz jego reżyserze opowiedział zebranym Konrad Otwinowski – pracownik Muzeum Historii Kielc.

Zwieńczeniem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów w Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego w Muzeum Narodowym oraz kąpiel Świętokrzyskiego Klubu Morsów na Placu Artystów w Kielcach.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 37
Realizacja nbStudio