Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Wernisaż wystawy Eugeniusza Szoły

2011/11/28

szola_plakat_2

  Dyrekcja Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach zaprasza na wernisaż wystawy  Eugeniusza Szoły z okazji 50-lecia jego pracy artystycznej w naszym mieście. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 02.12.2011 r. o godzinie 17.00 na holu dolnym WDK w Kielcach.

  Eugeniusz Szoła - lutnik, kompozytor, poeta, malarz. Urodził się 3 stycznia 1934 r. w Budach, w powiecie Tomaszów Lubelski. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W 1955 r. zdał egzamin do Szkoły Muzycznej w Kielcach. Cztery lata późnej podjął pracę w kościele w Chęcinach przy konserwacji i złoceniach rzeźb w zespole pana Lecha Wasitowskiego. Własną pracownię rzeźbiarską z reperacją instrumentów lutniczych w Kielcach otworzył w 1965 roku. Na pierwszy plan wśród zainteresowań pana Eugeniusza  wysunęło się lutnictwo. Jego kolekcja zawiera 41 sztuk autorskich instrumentów. Dzieła te były już prezentowane na wystawach w: Gotha, Paryżu, Barcelonie, Cremonie, Warszawie i Kielcach.

   Podczas wystawy artysta zaprezentuje swoją prywatną kolekcję, w skład której wchodzą m.in.: instrumenty muzyczne, rzeźby, płaskorzeźby, obrazy o tematyce religijnej, pejzaże, portrety oraz gobeliny. Znaczna część prac jest autorstwa Eugeniusza Szoły. Pozostałe wykonane są przez jego żonę, brata oraz zaprzyjaźnionych artystów. Ponadto w ekspozycji znajdą się prace, które pan Eugeniusz osobiście restaurował. Eksponaty będą wystawione na holu dolnym oraz w sali nr 69. Wstęp wolny.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 4-go grudnia.

Godziny otwarcia:

03.12. - wystawa otwarta w godzinach: 10:00 - 17.00

04.12. - wystawa otwarta w godzinach: 10:00 - 17.00

Podczas wystawy istnieje możliwość zakupu wybranych eksponatów.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 88
Realizacja nbStudio