Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Cecyliada 2011

2011/11/22

W niedzielę 20 listopada 2011 roku w Jędrzejowie odbyło się Wojewódzkie Święto Muzyki - "Cecyliada". Uczestniczyły w nim świętokrzyskie chóry i orkiestry.


Historia „Cecyliady" sięga roku 1998. Wówczas, z inicjatywy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, powstała idea przedsięwzięcia, które promuje muzykę chóralną i orkiestrową na terenie województwa świętokrzyskiego. Na przestrzeni 13 lat „Cecyliada" gościła m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Staszowie, Jędrzejowie, Opatowie, Morawicy, Busku-Zdroju i Włoszczowie. W tym roku Wojewódzkie Święto Muzyki ponownie zagościło w Jędrzejowie, gdzie zorganizowano koncerty muzyki kościelnej i popularnej z udziałem jędrzejowskich chórów: „Pasja", „Melodia" i „Chóru pw. Św. Cecylii" oraz Młodzieżowych Orkiestr Dętych: z Wiślicy, Krasocina, Bodzentyna i Sędziszowa.
O godzinie 11.30 w Klasztorze Ojców Cystersów odbyła się uroczysta Msza Święta w artystycznej oprawie chórów.  Po Mszy - o godzinie 12.30 - rozpoczął się Koncert Muzyki Sakralnej. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworów chóralnych takich jak Ave Maria Gounoda czy Parce Domine w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego. W wykonaniu połączonych orkiestr usłyszeliśmy m.in.: Bogurodzicę, Romanzę do muzyki Fryderyka Chopina i Barkę dedykowaną pamięci Jana Pawła II.  Orkiestrami zadyrygował Stefan Malinowski - muzyczny opiekun „Cecyliady". Gospodarzem Koncertu był Burmistrz Jędrzejowa - Marcin Piszczek. Uroczystość zaszczycili obecnością świętokrzyscy posłowie: Maria Zuba,  Mirosław Pawlak, Tomasz Kaczmarek oraz Krzysztof Lipiec.
O godzinie 16.00 w Centrum Kultury w Jędrzejowie rozpoczął się drugi z koncertów zrealizowanych w ramach Wojewódzkiego Święta Muzyki. Koncert poświęcony był muzyce rozrywkowej. Jędrzejowskie chóry: Melodia, Pasja i Chór pw. Św. Cecylii, a także Młodzieżowe Orkiestry Dęte: z Bodzentyna, Krasocina, Wiślicy i Sędziszowa przedstawiły programy artystyczne obejmujące popularne utwory rozrywkowe. Wśród prezentacji wokalnych nie zabrakło melodii takich jak Conquest of Paradise zespołu Vangelis czy To jest nasz świat Michaela Jacksona. Z kolei w repertuarze orkiestr znalazły się porywające publiczność przeboje: Y.M.C.A., Ale to już było czy Zacznij od Bacha z towarzyszeniem wokalisty Tomasza Muszyńskiego.
Prezentacje artystyczne w ramach Wojewódzkiego Święta Muzyki „Cecyliada" zakończył wspólny koncert Młodzieżowych Orkiestr Dętych pod batutą Stefana Malinowskiego. Wysłuchaliśmy Warszawianki, Marsza Pierwszej Brygady oraz Orkiestr Dętych. Gorące brawa publiczności uwieńczyły tegoroczne święto, stanowiąc dowód uznania dla kunsztu artystycznego wykonawców, dyrygentów i kierowników orkiestr.

Organizatorem Wojewódzkiego Święta Muzyki jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Współorganizatorami tegorocznej „Cecyliady" byli Burmistrz Miasta i Gminy Jędrzejów oraz Centrum Kultury w Jędrzejowie.
Patronat medialny nad naszą inicjatywą objęli: Polskie Radio Kielce, TVP Kielce, Gazeta „Echo Dnia" oraz Portal Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego.
Dyrekcja Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach składa serdeczne podziękowania na ręce gospodarzy Klasztoru Ojców Cystersów, w którym zrealizowano Koncert Muzyki Sakralnej: Opata Edwarda Stradomskiego oraz Proboszcza Wiesława Kundery. Dziękujemy również panu Józefowi Straszakowi, dyrektorowi Centrum Kultury w Jędrzejowie, w którym odbył się Koncert Muzyki Popularnej.
 
Tekst: Karolina Opałko-Moćko
 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 65
Realizacja nbStudio