Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych im. H. Morysa

2011/11/21

W miniony weekend (18-20 listopada) w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych.

Młodzi wokaliści przyjechali do Kielc z całej Polski (Kazimierza Dolnego, Łodzi, Małogoszcza, Limanowej, Wrocławia, Piotrkowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Krakowa, Rzeszowa, Stalowej Woli, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego). Nie zabrakło uczestników z zagranicy. Do udziału w festiwalu zgłosili się reprezentanci: Estonii, Ukrainy, Rosji, Białorusi oraz Bułgarii.

Festiwal od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku na deskach Sceny Widowiskowej WDK pojawiło się ponad 50 uzdolnionych, młodych wokalistów, którzy konkurowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: do 12 lat, 13-15 lat oraz 16-20 lat.

Repertuar młodych piosenkarzy to nie tylko piosenka dziecięca i młodzieżowa. Poziom festiwalu był wysoki, stąd jury stanęło przed niełatwym wyborem. Wykonawcy mierzyli się z największymi, światowymi przebojami muzyki rozrywkowej t.j.: Show must go on z repertuaru grupy Queen, Think Arethy Franklin, If i aint't got you Alicii Keys czy Someone like you z repertuaru Adele. W ambitnym repertuarze uczestników pojawiły się także: Jaskółka uwięziona Stana Borysa, Do kołyski z repertuaru grupy Dżem, Szepty i łzy Anny Marii Jopek, Nie żałuję z repertuaru Edyty Geppert, a nawet Grande Valse Brillante z repertaru Ewy Demarczyk.

W Radzie Artystycznej Festiwalu zasiedli: Lilija Ivanova- muzyk, pedagog z Ukrainy; Sergiej Savienkov - rosyjski kompozytor, dyrektor międzynarodowych festiwali, odbywających się w Sankt Petersburgu; Nikolai Rodionov - muzyk i kompozytor z Białorusi, Edward Chonchera - dyrektor, odbywającego się w Bydgoszczy festiwalu Canto Cantare; Marzena Ślusarska - kielecka wokalistka jazzowa; Józef Stec - instruktor muzyczny MDK w Kielcach oraz przewodniczący - Jerzy Gumuła - muzyk, kompozytor, instruktor WDK w Kielcach.

Podczas niedzielnego Koncertu Galowego odbyło się uroczyste wręczenie nagród w obecności m.in.: dyrektora Festiwalu - Wiesława Andrzejewskiego, dyrektora WDK - Alojzego Sobury oraz dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego - Jacka Kowalczyka.

W gronie laureatów najmłodszej kategorii wiekowej znaleźli się: ex aeqo na III miejscu: Klaudia Stańczyk, Zofia Sydor, Karolina Żołądek. II miejsce przypadło w udziale Wirginii Nowackiej i Katarzynie Goleckiej, zaś I miejsce zajęli Hubert Bąk oraz Martin Yordanov z Bułgarii.

W kategorii wiekowej 13-15 lat: III miejsce zajęli: Marta Rabiej oraz rosjanka Daria Bobynina; II miejsce - Polina Fuior i kielczanka Magdalena Chołuj. Lauretką I miejsca została Julia Jaszczyk z Ostrowa Wielkopolskiego.

W kategorii 16-20 lat Jury nagrodziło: Natalię Gadzinę ze Złocieńca i Annę Khoroshun Z Ukrainy (miejsce III), Filipa Wnuka z Małogoszcza i Monikę Mioduszewską z Łodzi (miejsce II) oraz pochodzącą z Ukrainy Olesię Falinę.

Nagrodę Grand Prix Festiwalu otrzymała Anastasiya Mykytenko z Ukrainy.Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

Do zobaczenia podczas kolejnych edycji Festiwalu!

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 33
Realizacja nbStudio