Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

"Byli szczęśliwi dawniejsi poeci..."

2011/11/23

W niedzielę, 27 listopada o godzinie 12.00 w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się trzecia edycja Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej.

Istotą tej artystycznej inicjatywy, jest słowo poetyckie poddane interpretacji uznanych aktorów. Artystyczno-towarzyskie spotkania, będące okazją do refleksji nad utworami znakomitych poetów: Słowackiego, Mickiewicza, Gałczyńskiego, Rilkego czy Miłosza, to także okazja do integracji środowiska teatralnego, gospodarzy wydarzenia oraz widzów - miłośników słowa.

Idea Salonu, która funkcjonuje nieprzerwanie od 2002 roku, posiada charakter imprezy międzynarodowej - odbywa się m.in.: w Gdańsku, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Dublinie, Sztokholmie, Ottawie czy Montrealu.

W najbliższym Salonie, wiersze jednego z najwybitniejszych poetów współczesnych - Tadeusza Różewicza czytać będą aktorzy Michał Breitenwald oraz Krzysztof Gosztyła.

Oprawę muzyczną zapewnią akordeoniści, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach: Daniel Klusek, Przemysław Borycki oraz Marcin Kozicki.

Jak zauważa prowadzący spotkanie Adam Ochwanowski: Wybór wierszy Różewicza będzie zderzeniem wrażliwości dwóch pokoleń wielbicieli jego twórczości. Współautorką scenariusza - jest obok Adama Ochwanowskiego - przedstawicielka młodego pokolenia, polonistka Dorota Kucharczyk.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem: Czesława Siekierskiego - posła do Parlamentu Europejskiego, Adama Jarubasa - Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Piotra Żołądka - Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Organizatorami niedzielnego spotkania są: Ośrodek Kulturalno-Historyczny Beldonek w Chrobrzu, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz Federacja Stowarzyszeń Kulturotwórczych Baza Zbożowa .

Krakowski Salon Poezji jest z pewnością wydarzeniem unikatowym na mapie kieleckich wydarzeń kulturalnych. Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny

 

Krzysztof Gosztyła: dysponujący charyzmatycznym głosem aktor. Od 30 lat związany jest z warszawskimi teatrami: Teatrem Dramatycznym (Gustawa Holoubka), Teatrem Polskim (Kazimierza Dejmka), Teatrem Narodowym (Jerzego Grzegorzewskiego). Od 2000 roku aktor Teatru Ateneum. Do jego najważniejszych ról teatralnych należą: Car w Kordianie Słowackiego w reż. J. Englerta (Teatr Polski), Horodniczy w Rewizorze Gogola w reż. K. Zalewskiego (Teatr Ateneum), Terezjasz w Królu Edypie Sofoklesa w reż. G. Holoubka (Teatr Ateneum). Krzysztof Gosztyła znany jest z ról w filmach: Dolina Issy (reż. T. Konwicki), Tragarz puchu (reż. S. Szlachtycz), Jezioro bodeńskie (reż. J. Zaorski) czy Chopin-Pragnienie miłości (reż. J. Antczak, Jadwiga Barańska). Ponadto mogliśmy go podziwiać w Teatrze Telewizji w monodramie Szkice piórkiem czy w roli Kreona w Antygonie Sofoklesa w reż. A. Seweryna. Szerszej publiczności znany jest jako tytułowy Dziki z 10-cio odcinkowego serialu Grzegorza Warchoła. Krzysztof Gosztyła ma w swoim artystycznym dorobku doświadczenia muzyczne. Wziął udział w wykonaniu między innymi utworów t.j.: Męczeństwo Świętego Sebastiana C.Debussy, Lelio H.Berlioza, Ocalony z Warszawy A.Schoenberga (J.Kaspszyk), Stworzenie świata J.Haydna (Fr.Bruggen), Pasja wg Św.Łukasza oraz Kadisz K.Pendereckiego.

Obszerna twórczość radiowa przyniosła aktorowi szereg nagród. Kszysztof Gosztyła jest laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor", głównej nagrody Festiwalu Radia i Telewizji "Dwa Teatry" oraz "Złotego Mikrofonu" (2006 r.) otrzymanej za całokształt dokonań artystycznych.Michał Breitenwald: aktor związany z warszawskimi teatrami: Teatrem Rozmaitości, Teatrem na Woli, Teatrem Komedia oraz Teatrem Polonia. Do ważniejszych jego najważniejszych ról teatralnych należą m.in.: Błazen i Malvolio w Wieczorze trzech króli Szekspira, Bagatelka w Domu Otwartym Bałuckiego, Kostryn w Balladynie Słowackiego, Dolski w Wielkim człowieku do małych interesów Fredry, Schizofrenik w Kręgu personalnym Norena, czy Oficer w służbie Edmunda w Królu Learze w reż. A. Konczałowskiego. Michał Breitenwald znany jest również z ról w Teatrze Telewizji. Wystąpił m.in. w: Ulicy krokodyli w reż. J. Wiśniewskiego, Hernanim w reż. R. Rowińskiego, Ścieżkach chwały w reż. J. Antczaka, Złotym garncu w reż. J. Skalskiego czy w Pasożycie w reż. M. Wrony. Aktor znany jest również z ról w filmach: Mgła w reż. A. Kuczyńskiego, Dwa księżyce oraz Horror w Wesołych Bagniskach w reż. A. Barańskiego, Pan Tadeusz w reż. A. Wajdy czy Piksele w reż. J. Lusińskiego. Szerszej publiczności znany jest z ról w serialach: Samo życie, Na dobre i na złe, M jak miłość. Za rolę Błazna w Wieczorze trzech króli w reż. M. Mokrowieckiego aktor został nagrodzony na festiwalu w Toruniu. 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 14
Realizacja nbStudio