Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Młodzież recytuje odważnie

2011/11/04

 

Konkurs Recytatorski 2


W czwartek 3 listopada w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury odbyły się eliminacje wojewódzkie XXXIV Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Literatury Regionalnej. Jak się okazało młodzieży posiadającej zainteresowania literackie i zdolności interpretacyjne w naszym regionie nie brakuje.

28 uczestników eliminacji ze szkół gimnazjalnych i licealnych m.in. z: Końskich, Sandomierza, Ostrowca, Jędrzejowa oceniało jury w składzie: Barbara Kurek - pomysłodawca konkursu, Irena Wawrzczak oraz Hubert Guza - instruktorzy WDK.

Celem konkursu jest propagowanie literatury regionu, stąd repertuar występujących stanowią teksty poetyckie i prozatorskie twórców pochodzących z ziemi świętokrzyskiej. Jak podkreśla Irena Wawrzczak: Recytatorzy mierzą się z tekstami Wiesława Myśliwskiego, Iwaszkiewicza, Gombrowicza, ale zdarzają się także cytacje autorów młodszych: Adama Ochwanowskiego, Janusza Władysława Szymańskiego, Romualda Bielandy.

Największą popularnością wśród adeptów sztuki recytatorskiej cieszą się nadal utwory najznakomitszych pisarzy kielecczyzny: Stefana Żeromskiego i Witolda Gombrowicza. Tegoroczni uczestnicy podejmowali się również recytacji fragmentów tekstów o charakterze gwarowym m.in. pochodzących ze zbioru „Gwara świętokrzyska" Stanisława Cygana, których trudność polega na ich archaicznej formie językowej.

Uczestnicy turnieju przygotowują ponadto jeden dowolnie wybrany tekst literatury polskiej. Okazuje się, że młodzież chętnie sięga do sztandarowych dzieł polskich romantyków, podejmując próbę interpretacji fragmentów „Balladyny" Słowackiego czy „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Pomimo młodego wieku uczniowie sięgają po testy trudne, noszące duży ładunek emocjonalny, takie jak „Kot w pustym mieszkaniu" Wisławy Szymborskiej.

Do dwudniowego finału konkursu, który odbędzie się w Starachowickim Centrum Kultury w dniach 19-20 listopada zakwalifikowało się sześciu recytatorów: Mateusz Janusz, Mikołaj Kagmalski, Katarzyna Mazur, Alison Hougardy, Anna Jasińska, Jarosław Zalewski. Zaproszenie do części finałowej otrzymały także dwie uczestniczki kategorii poezja śpiewana: Katarzyna Stefańska oraz Izabela Paś.          

Warto podkreślić, że dla młodych uczestników sytuacja konkursowa to nie tylko rywalizacja, ale także doskonała okazja do podzielenia się własną wrażliwością z innymi. To konkurs dla debiutantów. Początkowo miał on zasięg wojewódzki, jednak bardzo szybko stał się ogólnopolskim. Jego laureaci to obecnie ludzie związani z szerokorozumianą sztuką słowa i kulturą. Należy tu wymienić Mateusza Ławrynowicza, Janusza Radka czy Andrzeja Głowackiego - zaznacza przewodnicząca Jury - Barbara Kurek. Turniej, który posiada tak wieloletnią tradycję to nie tylko prezentacje artystyczne uczestników, ale także okazja do integracji młodzieży. Z kolei sam udział w turnieju i wynikająca z niego obserwacja wystąpień innych uczestników stanowić może wzór do doskonalenia własnych umiejętności. 

Gratulujemy wyróżnionym i wszystkim młodym, którzy próbują swoich sił w trudnej sztuce recytacji. Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!     

      

 

 

 

1

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 2
Realizacja nbStudio