Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Zapraszamy na Świętokrzyski Folk Fashion - pokaz kolekcji prac studentów UJK

2019/01/22

8 lutego o godz. 18.00 zapraszamy Państwa do WDK na Świętokrzyski Folk Fashion – pokaz wyjątkowej kolekcji prac przygotowanych przez studentów III roku Wzornictwa Instytutu Sztuki UJK pod kierunkiem mgr sztuki Augustyny Nowackiej.

Kolekcja została zrealizowana dzięki współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Instytutu Sztuk Pięknych UJK i Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Prace studentów: Ewy Tokarczyk, Wojciecha Twardego, Katarzyny Majcher i Klaudii Wieczorek, które obejrzycie Państwo już 8 lutego, będą później prezentowane podczas imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych przez WDK oraz ROT i tym samym – będą stanowiły bardzo atrakcyjną, naszym zdaniem, wizytówkę regionu. 

Zobaczmy, jaką zdolną mamy tu młodzież!

Pokaz poprowadzi Kamila Drezno, fryzury artystyczne wykona Marcin Kwieciński, chorografię do pokazu przygotuje Tomasz Rowiński.

Podczas pokazu wystąpi Mister Ziemi Świętokrzyskiej 2017 – Cezary Ksel. W role modelek wcielą się tancerki ze Studia Tańca i Stylu REWANŻ.

Uwaga! Dwie spośród zaprezentowanych w piątek prac będzie można wylicytować po pokazie. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie Nadii Szostak (https://www.siepomaga.pl/nadiaszostak).

Wstęp wolny.

Zainteresowanym dodatkowych informacji nt. pokazu udziela Augustyna Nowacka, nry tel.: 41 36 55 150, 665 202 304.

_______

W części artystycznej wieczoru na scenie zobaczycie Państwo:

Zespół TONIKA w utworze "Wyleciał ptaszek z Łobzowa".

(Cztery urocze i bardzo zdolne dziewczynki, które lubią śpiewać i grac na skrzypcach.) 

Zespół VIOLKI w piosence "Szła dzieweczka do laseczka".

(Zespół VIOLKI składa się z dziewczynek, które śpiewają i grają na rzadkich instrumentach – na altówkach. Międzynarodowa nazwa altówki to VIOLA, stąd i nazwa zespołu – VIOLKI.)

Zespół Małe Skrzypeczki PLUS, który zaprezentuje utwór "Oberek".

(Zespół Małe Skrzypeczki PLUS jest znany w województwie świętokrzyskim i w całej Polsce od wielu lat. Jest laureatom wielu konkursów muzycznych, w tym ogólnopolskich i międzynarodowych.) 

Kapelę Sióstr Piotrowicz.

(Kapela Sióstr Piotrowicz to grupa folkowa utalentowanych wokalnie sióstr grających na różnych instrumentach łącząca tradycję i współczesność. Grają najpiękniejsze pieśni regionu świętokrzyskiego.

Występują w składzie:

– Julia Okońska – trabka,

– Weronika Olszewska – baraban,

– Mateusz Gibala – puzon,

– Magdalena Wojsa Piotrowicz – akordeon,

– Justyna Piotrowicz – saksofon.)

Zespół Pieśni i Tańca "Kielce".

(https://www.facebook.com/zespolkielce/)

_______

Unikatowe prace młodych ludzi, którzy zaprojektowali współczesną kolekcję ubiorów (16 modeli), inspirowaną współczesną i historyczną sztuką ludową, folklorem i kulturą regionu świętokrzyskiego pochodzącą ze zbiorów Izby Regionalnej WDK oraz kostiumerii, posłużyły do stworzenia kolekcji promującej województwo świętokrzyskie.  

Zbiory współczesnej sztuki ludowej twórców regionu świętokrzyskiego (garncarstwo, rzeźba drewniana i ceramiczna, malarstwo, ozdoby bibułkowe, stroje ludowe, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe) stały się dla studentów bodźcem do stworzenia czegoś wyjątkowego i unikatowego. 

Autorskie druki tkanin, aplikacje zaprojektowane przez autorów kolekcji, nowoczesne wzornictwo, w których studenci wykorzystali elementy ze sztuki ludowej, sprawiają, że kolekcja ta staje się niepowtarzalna.

Klaudia Wieczorek zainspirowała się malarstwem Eugeniusza Brożka. Motywy z jego obrazów zostały przeniesione na ubiór i wkomponowane we współczesną formę jako element inspiracji chrześcijańskim symbolem religijnym.  

Ewa Tokarczyk zainspirowała się "Ptakiem Dziwakiem" Andrzeja Kozłowskiego ze Skarżyska-Kamiennej. Autorka kolekcji przeniosła motywy z rzeźby ptaka na tkaninę w dwóch wersjach wzorniczych, potem zaprojektowała z nich autorską kolekcję odzieży, wykorzystując nowoczesne wzornictwo, kolorystykę i formę odzieży. 

Wojciech Twardy zafascynował się konikiem na biegunach Włodzimierza Ciszka z gminy Ostojów oraz  sukmaną świętokrzyską, która była typowym, reprezentacyjnym odzieniem i najbardziej charakterystycznym elementem męskiego stroju świętokrzyskiego. Miał on zazwyczaj doszywany stojący kołnierz i wyłożoną jedną klapę z lewej strony. Klapy były aplikowane niebieskim płótnem i ozdobione szamerunkiem z czerwonego sznureczka.

Katarzyna Majcher zainspirowała się motywami dekoracyjnymi, aplikacjami i ozdobnymi naszyciami. Zafascynowały ją plisy, szczypanki, ozdobne baskinki, tacki (kaletki), zdobienia koralikami i cekinami,  kolorowymi tasiemkami ułożonymi w kontrafałdki, które zdobiły kielecki strój ludowy mężatek składający się z koszuli, spódnicy, gorsetu, fartucha, zapaski naramiennej i czepka. Autorka  wykorzystała je we własnych współczesnych formach ubioru codziennego. 

_______

Współpraca partnerska miedzy  ISP UJK, który reprezentuje dr hab. Katarzyna Ziołowicz – dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UJK, a WDK, reprezentowanym przez dyrektora Jarosława Machnickiego, i ROT, który reprezentuje Małgorzata Wilk-Grzywna, zakłada wspólną realizację działań artystycznych, edukacyjnych, współpracę przy opracowywaniu publikacji i inne twórcze działania. 

Kolekcje uszyła Agnieszka Sadowska, pracownik kostiumerii WDK.

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 47
Realizacja nbStudio