Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Teatr Plastyczny SEN zaprezentował się we włoskim Trydencie

2018/10/08

Działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach Teatr Plastyczny SEN, zrzeszający osoby głuche, przebywał na początku października we włoskim Trydencie, gdzie spotkał się z głuchymi przyjaciółmi z Ente Nazionale Sordi (Włoskiego Związku Głuchych). Podczas dwudniowych spotkań grupa zaprezentowała swoje inscenizacje oraz prezentację multimedialną z dotychczasowej działalności teatru. Włosi mieli okazję poznać również historię Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Wcześniej głusi z Polski musieli pokonać barierę języka migowego, by móc porozumieć się z włoskim środowiskiem niesłyszących oraz z głuchymi koleżankami i kolegami z Niemiec, Tajlandii i Słowacji, z którymi też mieli okazję się spotkać. Odbył się krótki kurs Włoskiego Języka Migowego, a następnie prezentacje TP SEN zostały przetłumaczone na włosko-polski język migowy. Apogeum porozumienia osiągnięto jednak poprzez interakcję, która wpisana została w część finałową zaprezentowanej inscenizacji.

Głusi z Kielc przywieźli do Włoch materiały promocyjne naszego miasta i regionu, które przekazali zebranym widzom oraz zarządowi Ente Nazionale Sordi Trento. 

W przyszłości zostanie zrealizowany film ukazujący problemy komunikowania się głuchych różnych narodowości. Będzie on zaprezentowany na scenie kieleckiego WDK 15 listopada o godz. 18.00 po premierze najnowszej inscenizacji "Sny i Marzenia" w wykonaniu Teatru Plastycznego SEN.

Wyjazd mógł być zrealizowany dzięki: 

  • Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego, 
  • europosłowi Bogdanowi Wencie, 
  • Wodociągom Kieleckim, 
  • Fundacji "Vive Serce Dzieciom", 
  • firmie POLFOL Masłów, 
  • dyrekcji WDK w Kielcach, 
  • Stowarzyszeniu "Wizjoner" w Kielcach.

Więcej informacji: Tomasz Irski (WDK) – nr tel.: 41 36 55 140.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Irski (WDK)

Galeria zdjęć z pobytu TP SEN w Trydencie

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 9
Realizacja nbStudio