Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Laureaci konkursu IDOL 2018

2018/06/22

Fundacja Szansa dla Niewidomych jest organizatorem konkursu IDOL, którego celem jest wyłonienie w każdym regionie osób, mediów, uczelni, placówek oświatowych, placówek kulturalnych, firm najbardziej otwartych na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących. W Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach poznaliśmy laureatów konkursu z województwa świętokrzyskiego. Wśród nich znalazł się Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy: regionalny i ogólnopolski. W głosowaniu uczestniczyli internauci, którzy oddając głosy, wybierali najlepszego kandydata. Po wyłonieniu kandydatów dla każdej z kategorii podczas etapu regionalnego, rozpocznie się głosowanie ogólnopolskie.

Konkurs organizowany był w sześciu kategoriach. W kategorii "Idol środowiska" pierwsze miejsce zdobyła kielecka radna Joanna Winiarska, drugie miejsce -  Piotr Franiek ze Świętokrzyskiego Okregu Polskiego Związku Niewidomych, trzecie - Izabela Wałęga - działaczka Polskiego Związku Niewidomych. W kategorii "Idol media" wyróżniona została dziennikarka radia RMF MAXXX - Wiktoria Sławińska.  Kolejna kategoria to "Idol uczelnia", gdzie nagrodzono Uniwersyteckie Centrum Wsparcia i Rehabilitacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wśród placówek oświatowych pierwsze miejsce przypadło Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11 im. Bohaterów Warszawy w Kielcach, drugie zajęło Przedszkole Samorządowe nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach. Muzeum Narodowe w Kielcach otrzymało pierwsze miejsce w kategorii "Idol placówek kultury", drugie - Wojewódzki Dom Kultury. Najlepszą firmą okazał się Zakład Aktywności Zawodowej w Kielcach.

W Polsce żyje 15 000 osób niewidomych, około 1,2 mln osób deklaruje, że ma problemy ze wzrokiem. Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń. W 1992 roku została założona Fundacja Szansa dla Niewidomych - organizator konkursu IDOL, która doradza niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy. Fundacja organizuje warsztaty, szkolenia i konferencje dla osób niewidomych i słabowidzacych, wydaje także materiały informacyjne i szkoleniowe oraz podręczniki dotyczące nowoczesnej rehabilitacji.

Tekst: Edyta Ruszkowska (PIK)

Fot.: Agnieszka Markiton (PIK)

Więcej zdjęć z rozdania nagród IDOL 2018

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 3
Realizacja nbStudio