Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Pogrzeb płk. Mieczysława Heroda

2018/05/30

Na cmentarzu komunalnym w Krakowie-Grębałowie pożegnaliśmy wczoraj płk. Mieczysława Heroda – uczestnika trzech kampanii II wojny światowej: wrześniowej, libijskiej i włoskiej. Walczył pod Tobrukiem i Monte Casino. Za udział w bitwie pod Pszczyną we wrześniu 1939 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Miał 100 lat.

Po ucieczce z niemieckiej niewoli w kwietniu 1940 r. przez Węgry dostał się do Grecji, stamtąd do Syrii, gdzie wstąpił ochotniczo do Brygady Strzelców Karpackich. Jako artylerzysta służył w Karpackim Pułku Artylerii Lekkiej. W 1942 r., w Palestynie ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii i już jako kpr. pchor. brał udział w całej kampanii włoskiej Polskiego 2 Korpusu. 1 marca 1945 r. (wspólnie m.in. z Ryszardem Kaczorowskim – późniejszym Prezydentem RP na Uchodźctwie) został mianowany do stopnia podporucznika. 

Do Polski wrócił w sierpniu 1947 r. Działał społecznie w organizacjach kombatanckich, brał czynny udział w organizowaniu wyjazdów do Tobruku i na Monte Cassino. Od 1990 r. (a faktycznie od 1984 r.) był delegatem na kraj Związku b. Żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich „Tobrukczycy" z siedzibą w Londynie. W sierpniu 1985 r. został odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 r. Przyczynił się do nadania imienia „Obrońców Tobruku" szkołom podstawowym w Tomicach i Bukowskiej Woli, a wielu innym „Czerwonych Maków spod Monte Cassino". Brał czynny udział w zjazdach kawalerów Virtuti Militari. Podczas pobytu w Grimsby w Anglii, w 1990 roku, został wyróżniony tytułem Honorowego Ułana Karpackiego przez Walne Zebranie b. Związku Ułanów Karpackich. Od 2010 roku był członkiem Stowarzyszenia Ułanów Karpackich.

Był długoletnim i jednym z najstarszych filatelistów  zrzeszonych w Polskim Związku Filatelistów.

Płk Mieczysław Herod zmarł 23 maja 2018 r. Żył 100 lat. Był ojcem i dziadkiem naszych kolegów z Platformy Informacji Kulturalnej: Krzysztofa i Michała.

Relacja z pogrzebu: https://krakow.tvp.pl/37425249/29052018-2100

 

Krzysztof Irski (PIK)

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 105
Realizacja nbStudio