Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Świętokrzyskie ? kraina pięknych koni

2011/05/26

Michałów 2011.jpg

          „Świętokrzyskie – kraina pięknych koni” to wielki piknik historyczny, który odbędzie się w dniach 18-19 czerwca 2011 r. w Michałowie. Jego organizatorami są Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Gmina Michałów oraz Stadnina Koni w Michałowie, na terenie której odbywać się będzie impreza. Honorowy patronat nad nią objął marszałek województwa świętokrzyskiego – Adam Jarubas. Projekt pn. „Świętokrzyskie – kraina pięknych koni” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 i budżetu województwa. Tegoroczna – druga już - edycja imprezy przeniesie widzów w świat bohaterów sienkiewiczowskiej trylogii, tak bliski sercom Polaków, a jednocześnie niezwykle burzliwy w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas inscenizacji historycznych towarzyszących imprezie publiczność będzie mogła zapoznać się z taktyką walki siedemnastowiecznej piechoty cudzoziemskiego autoramentu, która stała się niezwykle wymagającym przeciwnikiem dla niepokonanej dotąd polskiej jazdy. Tej ostatniej zresztą nie zabraknie na polu „bitwy”. Można będzie podziwiać rekonstrukcje szarż prowadzonych przez husarię, a także przez towarzyszy spod lżejszych znaków. Zabawić będzie się można podczas prawdziwie sarmackiej wesołej biesiady, okraszonej staropolskimi pieśniami i pojedynkami na szable porywczej braci szlacheckiej. O tym, że Polak rodzi się w siodle przekonają obecnych woltyżerskie popisy kaskaderów biorących udział w wielu filmach historycznych realizowanych  w kraju i za granicą. Nie zabraknie również tańców narodowych, a nawet szkockich pląsów oprawionych dźwiękami dud. Prawdziwą „perełką” dla miłośników końskich piękności będzie pokaz czystej krwi koni arabskich ze stadniny w Michałowie – czempionów wielu prestiżowych imprez ogólnopolskich i międzynarodowych. Niewątpliwą atrakcją pierwszego dnia pikniku stanie się popis musztry konnej w wykonaniu Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Dwudniowe spotkanie w Michałowie to dla każdego odbiorcy bez różnicy wieku wartościowa lekcja historii i tradycji wojskowości staropolskiej na tle przemian militarnych dokonanych w ówczesnej Europie, a także znakomita, pełna humoru zabawa w naturalnej scenografii pięknego krajobrazu Ponidzia.

Program imprezy:

18 czerwca 2011 (sobota) – godz. 15.00 - 18.00
Blok prezentacji obejmujący m. in.:
- pokaz musztry paradnej w wykonaniu Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska
  Polskiego
- mini turniej rycerski
- pokaz szarży husarskiej
- popisy władania szablą i włócznią oraz strzelania z łuku na koniu
- przejażdżki na kawaleryjskich wierzchowcach
- „Z ułańską fantazją” – gry, zabawy i konkursy dla całych rodzin
 
19 czerwca 2011 (niedziela) – godz. 14.00 - 19.00
Godz. 14.00 – wielka parada wojsk historycznych z XVII w.
Godz. 14.25 – szkockie tańce i marsze wojskowe
Godz. 14.45 – inscenizacja bitwy pod Warką z okresu „potopu” szwedzkiego
Godz. 15.30 – widowisko muzyczne pt. „Gdzieśmy przeszli – róże wzrosły”
Godz. 16.00 – pokaz sprawności husarskiej
Godz. 16.30 – biesiada sarmacka na wesoło
Godz. 17.30 – pokaz koni arabskich ze stadniny w Michałowie
Godz. 18.00 – popisy woltyżerskie kaskaderów filmowych
Godz. 18.30 – widowisko muzyczne pt. „Zaczarowany świat musicalu”

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 1259
Realizacja nbStudio